Grupa I

Zamierzenia

Owoce z sadu

Zorganizujemy w sali kącik przyrody w którym zgromadzimy owoce  pochodzące z sadu (jabłka, gruszki, śliwki, brzoskwinie) i posegregujemy je. Będziemy oglądać przyniesione owoce, rozmawiać nt. ich kształtu, koloru, zapachu. Porównamy ich wielkość (duży, mały). W zabawie dydaktycznej: „Zgadnij, jaki to owoc?” –  rozpoznamy owoce  za pomocą dotyku,  smaku. Przypomnimy sobie, że owoce należy zawsze myć przed jedzeniem. Nauczymy się piosenki „A ja wiem”. Będziemy lepić z masy solnej owoce.  Przeliczymy ile owoców spadło do fartuszka.

 

Na straganie

Oglądać będziemy i prawidłowo nazywać przyniesione do przedszkola warzywa. Rozwiązując zagadki słowne o warzywach połączymy odpowiedź  z prawidłową ilustracją. Podzielimy nazwy warzyw na sylaby. Będziemy uczestniczyć w zabawie dydaktycznej „Które warzywo zmieniło miejsce?”  Utworzymy obrazki za pomocą odbijania (stemplowania) przekrojonym ziemniakiem.

 

Idzie Pani Jesień

Podczas spacerów wokół przedszkola będziemy obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie; zmieniający się kolor liści (żółty, czerwony, brązowy), niższą temperaturę powietrza i ludzi ubranych odpowiednio do warunków atmosferycznych. Ułożymy „Jesienne bukiety”  z zebranych kolorowych liści. Poznamy nazwy drzew: klon, dąb, kasztanowiec,… W kąciku przyrody zgromadzimy „Skarby Jesieni”: kasztany, żołędzie, jarzębinę, kolorowe liście,…Wykorzystamy liście do zabaw ruchowych  i oddechowych.  Pomalujemy farbami plakatowymi przyniesione do przedszkola liście, odbijemy je na kartkach papieru (stemplowanie).

 

Kolczasty jeżyk

Poznamy rodzinkę jeży, środowisko w którym żyją, czym się żywią oraz różne ciekawostki z ich życia. W zabawie dydaktycznej : „Gdzie schował się jeżyk” będziemy określać położenie jeża w przestrzeni za pomocą  przyimków:  nad, pod, w, obok, za….. Nauczymy się piosenki „Kolczasty jeż”. Wykonamy jeże z masy solnej i wykałaczek. Ułożymy jeże do snu śpiewając im kołysankę „A, a, a kotki dwa” i okrywając je liśćmi.