Grupa II

Zamierzenia

MALI PODRÓŻNICY

Podróż do krainy fantazji. Porozmawiamy na temat jakie postacie fantastyczne najczęściej występują w baśniach, bajkach i legendach. Zastanowimy się dlaczego księżniczki i książęta zamieniają się w bajkach w żaby-piękno na brzydotę. Uczestniczyć będziemy w zabawie dokończ zdanie ,,Gdybym mógł ludzi zamienić w inne rzeczy, zamieniłbym w …” Posłuchamy wiersza J.Tuwima ,,Maluśkiewicz i wieloryb”. Zastosujemy pojęcia duży-mały. Określimy przymiotniki jako przeciwieństwa. Zaprezentujemy przeciwieństwa na  kilku przykładach-mokra ścierka, sucha ścierka, dziecko na krześle (wysoko), dziecko na podłodze (nisko), czyste ręce-brudne ręce itp. Poznamy przygody wielkiego podróżnika Krzysztofa Kolumba. Porozmawiamy na temat tego, w jaki sposób kiedyś ludzie postrzegali świat. Pojedziemy na wycieczkę na Balice celem zwiedzenia samolotu. Porozmawiamy z pilotem o podróżach. Obejrzymy  i wysłuchamy  historyjki obrazkowej pt.: „Legenda o Warsie i Sawie”. Posłuchamy piosenek o naszej stolicy .                                                                                                                                       

Bezpiecznie na wakacjach

Po wysłuchaniu wierszyka W. Badalskiej „Wakacyjne rady”, rozmawiać będziemy na temat niebezpieczeństw czyhających na nas podczas wakacyjnych zabaw. Posegregujemy ilustracje, na takie, które przedstawiają prawidłowe, oraz nieprawidłowe zachowania. Obejrzymy teatrzyk na podstawie opowiadania H. Łochockiej „Jak to mały Elemelek w wielkim morzu brał kąpiele”. Podczas wyjścia na skrzyżowanie w okolicach przedszkola, przypomnimy sobie zasady dotyczące zachowania się „na światłach”. Z kasety magnetofonowej rozpoznawać będziemy odgłosy ulicy. Po wysłuchaniu wierszyka

Cz. Janczarskiego „Jedziemy na wakacje”, opowiemy o miejscach, najczęściej przez nas odwiedzanych, a na kartce pokrytej piaskiem namalujemy pracę „Wymarzone wakacje”.