Grupa II

Zamierzenia

4 LATA MAMY O ZDROWE ZĘBY DBAMY I DYŻURY W SALI ROZPOCZYNAMY.

Będziemy oglądać swoje zęby w lusterkach, opiszemy ich wygląd. Posłuchamy opowiadania z książki Karola Kozłowskiego pod tyt. ,,Jarek i Darek”. Zapoznamy się z piosenką pod tyt. ,,Myję zęby”, nauczymy się słów i melodii. Nauczymy się samodzielnie nakładać pastę na szczoteczkę oraz mycia kubka i szczoteczki pod bieżącą wodą. Posłuchamy wiersza Cz.Janczarskiego ,,Dyżurny”, porozmawiamy o tym kto to jest dyżurny, po co w przedszkolu potrzebni są dyżurni. Wspólnie omówimy sposób wyboru dyżurnych, zakres obowiązków oraz zasady dokonywania oceny ich postępowania.

JESIEŃ W SADZIE I OGRODZIE

Zgromadzimy w kąciku przyrody owoce(jabłka, gruszki, śliwki).Uczestniczyć będziemy w zabawie rozwijającej zmysły ,,Czapka niewidka” wg.T.Fiutowskiej. W ćwiczeniach ruchowo-graficznych kreślić będziemy w powietrzu kształty owoców. Poznamy wiersz D.Gellner ,,Pod drzewami” . Posegregujemy owoce wg. Rodzajów, kształtu i wielkości, przeliczymy owoce.Poznamy piosenkę ,,Polka prawdziwa” sł .i muz. D i K Jagiełło.

Skarby Pani Jesieni

Podczas wyjść do ogrodu przedszkolnego obserwować będziemy zmiany zachodzące w przyrodzie. Wysłuchamy wierszyk L. Krzemienieckiej pt. „Posypały się listeczki”. W kąciku przyrody zgromadzimy „Skarby Jesieni”: kasztany, żołędzie, jarzębinę, kolorowe liście … Przeliczać będziemy wybrane z nich. Nauczymy się piosenki „Jesień”, będziemy się bawić do jej słów i melodii. Wykorzystując jarzębinę wykonamy „Korale dla Pani Jesieni”

.Las jesienią

Weźmiemy udział w ćwiczeniach oddechowych nt. „Czym pachnie las?”. Po wysłuchaniu wiersza I. Landau „Grzyby”, nazywać będziemy grzyby: borowik, muchomor, rydz…; Z kasety magnetofonowej odgadywać będziemy odgłosy jesiennych zjawisk atmosferycznych, takich jak np.: wiatr, deszcz, burza… Wysłuchamy bajkę L. Krzemienieckiej: „ O gęsiareczce Kasieni i cudownych listkach Pani Jesieni”.