Grupa III

Zamierzenia

W oczekiwaniu na Św. Mikołaja

Rozmawiamy o Św. Mikołaju-dlaczego wędruje po świecie i rozdaje prezenty? W jaki sposób dowiaduje się o marzeniach dzieci? Czy każdy z nas mógłby być św. Mikołajem? Poznajemy legendę o świętym i piosenkę „Dziadzio Mikołaj”. W zabawie integracyjnej dowiadujemy się jakie są „niekosztowne prezenty” . Pieczemy pierniczki do Domu Opieki Społecznej i ozdabiamy je wspólnie z rodzicami. Oczekujemy na przyjście Św. Mikołaja do przedszkola bawiąc się w zabawy i opowieści ruchowe.  Słuchamy „A może to było tak?” ks. Malińskiego – bajki, w których wszystko może się zdarzyć, jeśli jest się miłym i dobrym. W miłej atmosferze uczestniczymy w spotkaniu z Św. Mikołajem. Rozpakowujemy i oglądamy prezenty przyniesione przez niego.

 

Przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia

 Rozmawiamy na temat; Jak przygotowujemy  się do świąt? Bawimy się w zabawę muzyczno-ruchową z chusteczkami „Taniec ze sprzątaniem”.„Kolędujemy”- poznajemy polskie kolędy. Co to jest kolęda? O czym są kolędy? Jaki mają nastrój? Uczymy się „Dzisiaj w Betlejem” i pastorałki „Gore gwiazda , gore”. „Porządki pana Języczka” -bawimy  się w zabawę logopedyczną .Odgadujemy zagadki słuchowe „Świąteczne porządki „ – (odgłosy, które można usłyszeć podczas sprzątania).W zabawie dydaktycznej „Układamy zabawki” -utrwalamy umiejętność stosowania określeń położenia w przestrzeni. Bawimy się w zabawę muzyczno- ruchową „Praczki”. Urządzamy „Galerię świątecznych pocztówek”, układamy życzenia świąteczne.Robimy „Kartki świąteczne”. Robimy ozdoby choinkowe i dekorujemy nimi choinkę. Malujemy z rodzicami pierniczki dla seniorów z zaprzyjaźnionego Domu Opieki Społecznej.

 

TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE W RÓŻNYCH KRAJACH

Wytworzenie świątecznego nastroju. Zapoznanie z tradycjami i zwyczajami związanymi z obchodami Świąt Bożego Narodzenia w Polsce i na świecie. Zwrócenie uwagi na występujące podobieństwa i różnice.  Dzieci opowiadają z jakimi smakami ,zapachami, wydarzeniami i obrazami kojarzą się im święta. Zabawy matematyczne połączone z poznaniem zwyczajów związanych z obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia na świecie. Kształtowanie pojęć matematycznych. Kształtowanie orientacji przestrzennej oraz orientacji w schemacie ciała. Rozwijanie percepcji wzrokowej. Doskonalenie umiejętności rozwiązywania prostych zadań tekstowych. „Worek z prezentami” – zabawa matematyczna, porównywanie ciężaru przedmiotów, ustawianie przedmiotów od najlżejszego do najcięższego. „Boże Narodzenie na świecie” – quiz . „Święta, święta, święta” – zapoznanie ze słowami i melodią piosenki.  „Cicha noc w różnych językach” – wspólne śpiewanie znanej kolędy . „Z jakimi zapachami kojarzą się święta? „Przy wigilijnym stole” – rozmowa na temat tradycji wigilijnych na podstawie ilustracji.  Rozmawiamy o zwyczajach kultywowanych w domu.