Zamierzenia grupa 1

Zamierzenia

 Pomagamy ptakom przetrwać zimę                                                                                  

   Będziemy oglądać, rozpoznawać na ilustracjach i nazywać niektóre ptaki, które spotykamy w Polsce zimą : wróble, sikorki, gawrony, gołębie, gile. Określimy ich wygląd i cechy charakterystyczne. Wysłuchamy  opowiadania H. Zdzitowieckiej „Gawronek poznaje zimę”. Dowiemy się „Co lubią ptaki?”  Przyniesiemy pokarm dla ptaków i będziemy dbać o codzienne uzupełniane porcji karmy w karmniku. Określimy położenie sylwety wróbla względem karmnika. Wysłuchamy wiersza B. Formy „Ptasia stołówka”. Ułożymy karmnik z wyciętych elementów i nakleimy go na kolorową kartkę.

 

Powietrze czyste wokół nas

Poznamy właściwości powietrza poprzez doświadczenia. Porozmawiamy na temat; co i dlaczego dymi, wymieniając różne źródła dymu. Określimy ich kolor, gęstość, skutki dla człowieka i innych organizmów.Wysłuchamy powiadanie nauczyciela nt.:  znaczenia tlenu, jednego z gazów powietrza, dla życia ludzi, zwierząt i roślin, oraz dbania o jego czystość. Zwrócimy uwagę na to, że powietrze jest wszędzie;  na zewnątrz nas i w środku ludzi i przedmiotów. Będziemy się bawić bańkami mydlanymi.

 

Zimo baw się z nami

Poznamy wiersze ; „Hej na sanki”- wiersz Barbara Kossuth ,  „Śnieg” L. J. Kerna , ,, Kropelki i sopelki’’ H. Zdzitowieckiej, ” Bałwanek” W. Szumanówny, które zainspirują nas do rozmowy na temat zimy. Określimy przymiotnikami, jaki jest śnieg? Ustalimy zasady bezpiecznego korzystania z uroków zimy. Spróbujemy przewidzieć skutki określonych zachowań. Nauczymy się piosenki „Tak się zachmurzyło”. Zilustrujemy ją ruchem. Wykonamy pracę plastyczną „Bałwanki” malując białą pastą do zębów.

 

Co marzenia, to marzenia

Przeniesiemy się w świat rzeczy nierealnych, w świat marzeń. Nauczymy się na pamięć wiersza J. Tuwima „Dyzio marzyciel”. Porozmawiamy na temat swoich marzeń. Będziemy rozpoznawać i nazywać odgłosy z otoczenia; zamykanie drzwi, szuranie krzesłem, uderzanie łyżką o stół i szklankę. Po wysłuchaniu bajki „O rybaku i złotej rybce” uzmysłowimy sobie jakim człowiekiem był rybak, a jaką kobietą była jego żona. W zabawie słownej „Trzy życzenia” będziemy wymyślać życzenia do złotej rybki.