Zamierzenia grupa 2

Zamierzenia

Legendy Krakowa

Oglądniemy przedstawienie na podstawie legendy ,,Smok wawelski”. Porozmawiamy na temat przedstawienia, wskażemy miasto na mapie, oglądniemy ilustracje Wawelu a na jego tle smoka. Uczestniczyć będziemy  w ćwiczeniach logarytmicznych ,,Smok”. Wykonamy pracę plastyczną ,,Smok wawelski” z odbicia dłoni, dorysujemy głowy smoka oraz elementy ciała. Poznamy legendę o hejnale Mariackim, posłuchamy nagrania ,,Hejnału Mariackiego”, oglądniemy Lajkonika, omówimy jego wygląd. Wykonamy trąbkę hejnalisty z folii aluminiowej .Posłuchamy legendy o dwóch braciach. W zabawie pantomimicznej z elementami gry aktorskiej przedstawimy podawanie ciężkiego kamienia, budowanie małej i dużej wieży itp. Wyjdziemy na Rynek w celu oglądania Kościoła Mariackiego, słuchanie hejnału.

W pracowni malarskiej

Po wysłuchaniu „Bajki o żółtej kredce” A. Galicy, eksperymentować będziemy z kolorami farb. Wyróżnimy barwy podstawowe i stworzymy z nich barwy pochodne. Utrwalimy nazwy kolorów. Podczas różnorodnych zabaw, takich jak na przykład: „Budowanie wieży”, „Rób to, co czerwona chusteczka”, „Czary z farbami”, „Pokaż coś …”, rozpoznawać będziemy kolory i utrwalimy sobie ich nazwy. Wykorzystując kółeczka z kolorowego papieru, będziemy bawić się do muzyki, uzupełniać rysunek, dobierać ilustracje do odpowiedniego kółeczka. Poznamy „Wierszyk o kolorach”, oraz piosenkę „Kolorowe kredki”.

 

Stanisław Wyspiański – krakowski artysta

Zapoznamy się z faktami z życia Stanisława Wyspiańskiego, obejrzymy reprodukcje jego obrazów. Podczas oglądania portretów dzieci S. Wyspiańskiego wyróżnimy ich części ciała i twarzy.  Po wysłuchaniu wierszyka A. Kamieńskiej pt. „Ania”, wykorzystując lusterka  nazywać będziemy części naszej  twarzy (brwi, powieki, rzęsy, broda…), oraz zwrócimy uwagę na różnorodność koloru oczu czy włosów wśród dzieci. Poznamy zabawę „Głowa, ramiona..” Z wykorzystaniem dużego lustra nazywać będziemy poszczególne części naszego ciała, a następnie stworzymy collage pt. „Postać człowieka”.