Zamierzenia grupa 3

Zamierzenia

Wakacyjne spotkania

Nawiązujemy znajomości z nowymi kolegami podczas zabaw : „Uścisk przyjaźni”, ”Labada”, „Powitanie na różne sposoby”, ”Po mojej prawej stronie…” , „Idący cień”, ,,Kogo brakuje?”, ”Bingo z imionami”. Robimy wizytówki, na których rysujemy trzy koła a w nich swoją ulubioną zabawkę, zwierzę i  owoc.  Tworzymy grupy osób o wspólnych cechach i przedstawiamy to ruchem. Pomagamy nowym kolegom  zaznajomić się z nową salą, innymi pomieszczeniami przedszkolnymi oraz z ogrodem przedszkolnym. Wspólnie określamy zasady miłego i bezpiecznego spędzenia czasu w przedszkolu.

Kolory Lata

Dzień koloru zielonego. Słuchamy bajki ekologicznej„ W Krasnolandii -pięknej zielonej krainie” .Inscenizujemy treść za pomocą wykonanych wcześniej papierowych sylwet. Rozwiązujemy zagadki „Zielone warzywa „Układamy z części odgadnięte  nazwy warzyw.

Dzień koloru czerwonego. W zabawie „Poszukiwacze witaminek” odnajdujemy wśród owoców i warzyw tylko te, które są w kolorze czerwonym np. jabłko, pomidor, papryka.Bawimy się w zabawę dydaktyczną „Który owoc lub warzywo zniknęło?” oraz  w zabawy matematyczne „Czerwone owoce i warzywa”.  Robimy prace plastyczną  techniką symetrii osiowej .

Dzień koloru niebieskiego W zabawie dydaktycznej „Skarby niebieskiej skrzyni”, po dotyku rozpoznajemy przedmiot który się w niej znajduje.„Do czego potrzebna nam woda?”–pantomima. „Co tonie, a co pływa?” –zabawa badawcza.„Niebieskie podchody”– szukamy niebieskich przedmiotów w przedszkolu wg poleceń nauczyciela np. same prostokątne, tylko w kształcie koła, nie służące do zabawy.

Dzień koloru żółtego Rozwiązujemy zagadkę słowną o kolorze żółtym. Bawimy się w skojarzenia. Zajęciach plastyczne- wylepianie plasteliną w kolorze żółtym. Wyszukujemy w sali żółtych przedmiotów, nazywamy je, liczymy. Organizujemy w sali żółty kącik tematyczny, podpisujemy zgromadzone przedmioty. Bawimy się  żółtymi samochodami, rysujemy żółtymi kredkami, rysujemy na żółtych kartkach,  budujemy tylko z żółtych klocków.

Dzień koloru pomarańczowego. Odbijanki ze stempli z użyciem pomarańczowej farby. Degustacja różnych owoców, warzyw, soków, słodyczy oraz dżemów w kolorze pomarańczowym. W zabawie matematycznej „ ile mamy owoców a ile warzyw” określamy- Czego jest więcej, a czego miej.

 

W zdrowym ciele zdrowy duch

„Mój wolny czas” -rozmowa na temat czasu spędzanego przed telewizorem, komputerem, na grach, ćwiczeniach, zabawach ruchowych, uświadomienie dzieciom korzyści płynących z podejmowania aktywności ruchowej. Wymyślanie przez dzieci różnych czynności i pokazywanie ich ruchem. Swobodne wypowiedzi dzieci – „Co by było, gdybyśmy tylko oglądali telewizję lub grali w gry komputerowe i nic innego nie robili? Jak można ciekawie spędzić czas ? Przyporządkowywanie ilustracji przedstawiających przybory i sprzęty sportowe do obrazków ,na których znajdują się sportowcy z brakującym elementem.   „Co dla zdrowia dobre jest?” –rozmowa z dziećmi na temat tego co jest zdrowe i zalecane do spożywania, a które produkty są nie zdrowe i powinno się je ograniczać. Słuchanie baśni „Spotkanie z Cukrową Czarownicą”. Zdrowe produkty na talerzu – zabawy dydaktyczne –klasyfikowanie ilustracji przedstawiających różne produkty żywnościowe na dwa zbiory. Zabawy w ogrodzie przedszkolnym.