Zamierzenia

Mały ekolog -  poznajemy tajemnice powietrza

Dowiemy się  ciekawych rzeczy o powietrzu jako warstwie gazowej otaczającej naszą planetę Ziemię.  Poznamy właściwości powietrza w zabawach badawczych i w trakcie prowadzonych przez dzieci doświadczenia. Zapoznamy się  ze sposobami praktycznego wykorzystania powietrza. Poznamy przyczyny powstawania zanieczyszczenia powietrza oraz  wymyślimy sposób zapobiegania zanieczyszczeniu powietrza.  Będziemy prowadzić kalendarz zanieczyszczenia powietrza. Poszerzymy słownictwo , ćwiczyć  czytanie napisów globalnych. Nauczymy się piosenki mały ekolog. Wykonamy plakat pod hasłem „ Skąd się bierze smog?”

 

 Olimpiada – sport to zdrowie

W związku z ostatnimi wydarzeniami w świecie zorganizujemy w sali kącik tematyczny poświęcony olimpiadzie  w  południowokoreańskim Pjongczangu. Zgromadzimy wycinki z gazet na temat olimpiady i wykonamy album. Wzbogacimy swoją wiedzę na temat starożytnej olimpiady w Grecji, poznamy symbol i maskotkę tegorocznych igrzysk, zapoznamy się z dyscyplinami sportowymi olimpiady zimowej. Wykonamy symbol olimpiady – splecione koła i poznamy ich znaczenie. Poznamy nazwiska polskich olimpijczyków, miedzy innymi: J. Kowalczyk, A. Małysz, K. Stoch W sali też zorganizujemy zawody, by doświadczyć radości ze zwycięstwa i trudu jaki trzeba włożyć, by osiągnąć zwycięstwo.

 

Życie na biegunie południowym i dalekiej północy

Oznaczymy na mapie świata Arktykę, wzbogacimy wiedzę na temat żyjących tam zwierząt – wykorzystując fragmenty książki pt. „Zaczarowana zagroda” „Wędrówki pingwina Pik –Poka”. Będziemy przeliczać pingwiny, porównywać liczebność zbiorów, określać który z kolei z wykorzystaniem liczebników porządkowych. Oznaczymy Grenlandię na mapie- wzbogacimy wiadomości na temat życia ludzi i zwierząt na dalekiej północy. Nauczymy się piosenki pt. „Eskimosek”. Wykonamy ćwiczenia graficzne – ozdobimy ubrania eskimosa wzorami literopodobnymi. Posłuchamy fragmentów książki pt. „ Anaruk chłopiec z Grenlandii” – porównamy życie bohatera do życia dzieci w Polsce.