Grupa I

Zamierzenia

Lecą liście i kasztany

Gromadzenie w kąciku przyrody kasztanów, żołędzi, jarzębiny, szyszek. Zabawy kasztanami przy muzyce: wystukiwanie różnorodnych rytmów, reagowanie na sygnał wysoki i niski i na pauzę w muzyce. W zabawie dydaktycznej „Gdzie się schowały kasztany?”- używanie określeń : pod, na, za, koło, przed. Bawiąc się kasztanami będziemy je przeliczać i układać z nich różne kompozycje. Podczas spacerów i zabaw w ogrodzie będziemy obserwować spadające liście, zbierać je i dokładnie się im przyglądać, aby zauważyć różnice w kształtach, wielkości i kolorystyce. Będziemy śpiewać piosenkę pt. „Ola i liście” Słuchając muzyki będziemy tańczyć jak liście, dmuchać na nie tak by wirowały. Będziemy uczyć się i utrwalać nazwy kolorów: czerwony, żółty, zielony, brązowy. Wykonamy prace plastyczną „ Jesienne drzewo”, malowanie liści i stemplowanie na kartkach.

Zasypianie jeża

Oglądanie ilustracji jeży, poznawanie ich budowy, kolorów, zwyczajów i sposobu odżywiania. Nauczymy się piosenki pt. „Idzie jeż” i będziemy ją śpiewać przy akompaniamencie gitary i pianina. Zilustrujemy piosenkę ruchem, będziemy reagować na pauzę w muzyce i zmiany w jej tempie. Każdy będzie mógł samodzielnie wykonać swojego jeża z wykorzystaniem ziemniaków i wykałaczek lub zapałek.

Jesienna muzyka

Będziemy słuchać odgłosów przyrody: szumu wiatru, szelestu liści, pluskania, kropelek deszczu. Poćwiczymy aparat artykulacyjny naśladując te odgłosy. Spróbujemy imitować odgłosy przyrody  przy pomocy gazet, bibułkowych wstążeczek oraz instrumentów perkusyjnych. Posłuchamy piosenki „Rozśpiewany las” spróbujemy wystukiwać rytm  tej piosenki na instrumentach perkusyjnych. Będziemy rozwiązywać zagadki słowne o tematyce jesiennej.

Szukamy przyjaciela

Nauczymy się piosenki „Zajączek szuka przyjaciela” ilustrowanej sylwetami. Nazwiemy zwierzęta, które spotkał język w lesie. Będziemy je nazywać ( wiewiórka, myszka, niedźwiedź), opisywać ich wygląd, naśladować ciałem w jaki sposób się poruszają. Opowiemy co przydarzyło się zajączkowi i kto mu pomógł? Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: kto  okazał się być przyjaciel przyjacielem zajączka i dlaczego? Zastanowimy się w jaki sposób zachowuje się przyjaciel? I czy my też możemy być dla kogoś przyjacielem? Poznamy kodeks  (ilustrowany za pomocą piktogramów ) przyjaciela, i postaramy się do niego stosować.