Zamierzenia grupa 1

Zamierzenia

Witajcie Kochani ponownie!

Jak bawiliście się podczas rozwiązywania zadań w tym tygodniu? Czy podobały się Wam nasze propozycje?

Jeśli tak , to zapraszamy do kolejnej porcji zabaw i chętnie zobaczymy je jeśli rodzice  przyślą zdjęcia.zadaniagrupa1@gmail.com.

Miło będzie zobaczyć was. Cieszymy się, że w tym tygodniu już więcej dzieci do nas dołączyło .

Zdjęcia swoje i swoich kolegów możecie oglądać wchodząc na stronę przedszkola w zakładce:1 grupa wykonane zadania, a zadania do wykonania  są w zamierzeniach gr1. Miłej zabawy!

 

Tygodniowy plan realizacji podstawy programowej  w grupie 1

  od 6.04.2020 r. – 12.04.2020 r.

-zapoznajemy się z charakterystycznymi elementami związanymi ze świętami Wielkanocnymi;

-posługujemy się nazwami kolorów podstawowych,

–  doskonalimy umiejętności liczenia. Posługujemy się liczebnikami porządkowymi .

-doskonalimy spostrzegawczość – wskazujemy różnice i podobieństwa;

– wdrażamy do uważnego słuchania utworu

-rozumiemy i umiemy stosować  wyrazy: małe, większe, największe, duże, mniejsze, najmniejsze, pisanki,

-rozwijamy umiejętności odwzorowywania układu elementów

– ćwiczymy narządy artykulacyjne – wzmacniamy wargi, powtarzamy wyrażenia onomatopeiczne;   utrwalamy prawidłowy tor oddechowy poprzez zabawę;

– doskonalimy sprawność manualną, koordynację wzrokowo-ruchową; umiejętność prawidłowego chwytu kredki, pędzla, wdrażamy do estetycznego wykonania pracy;

– rozwijamy umiejętność malowania delikatnych przedmiotów;

-tworzymy sytuacje edukacyjne sprzyjające budowaniu zainteresowania dziecka językiem obcym nowożytnym

-rozwijamy nasze zmysły i zainteresowania światem przyrody

 

1.Otwórz z rodzicami kanał https://www.youtube.com/watch?v=qQtJP40a1Iw

Zobacz co to za zwierzę  i naśladuj je.

  1. Przeczytaj mi mamo, tato tę bajkę „Pisankowa bajeczka” A. Galicy.

Zajrzały wróbelki do kurnika i zobaczyły, że kura zniosła cztery jajka. – Ko, ko, ko – zagdakała.  Leżcie tu cichutko. I poszła szukać ziarenek na podwórku. Ale jajka myślały, że są mądrzejsze od kury. Turlały się i postukiwały skorupkami, aż usłyszał je kot.

– Miau – powiedział. – Będzie z was pyszna jajecznica.

– Nie, nie! – trząsły się ze strachu jajka.

– Nie chcemy na patelnię!

– Uciekajcie – ćwierkały wróbelki. – Schowajcie się przed kotem.

– Nie dam się usmażyć! – zawołało pierwsze jajko i poturlało się przed siebie. Po chwili wróciło i zaśpiewało wesoło:

– Jestem czerwone w czarne kropeczki, nikt nie zrobi jajecznicy z takiej biedroneczki.

– Co ci się stało? – pytały pozostałe jajka. – Pomalował mnie pędzelek kolorową farbą i już nie jestem zwykłym jajkiem, tylko wielkanocną pisanką. Drugie jajko też poturlało się do pędzelka i rzekło grubym głosem:

– To nie jajko, tylko tygrys, nie rusz mnie, bo będę gryzł Teraz wyglądało jak pisankowy tygrys w żółto-czarne paski.

– Brawo! – Ćwierkały wróbelki. – I ja też, i ja też – wołało trzecie. Trzecie jajko wróciło całe zieloniutkie i pisnęło:

– Jestem żabką, każdy to wie. Czy ktoś zieloną żabkę zje? Nie! Trzy pisanki były bardzo zadowolone. Czwarte jajko zbladło ze strachu. – Pospiesz się! – Ćwierkały wróbelki.

– Kot idzie. – Tylko jedno jajko? – mruczał kot. – Ugotuję cię na twardo.

– Ojej, ratunku! – wołały przerażone wróbelki.

– Teraz na pewno kot cię zje. – Trach, trach, trach! – skorupka pękła na małe kawałki i… wyszedł z niej żółty kurczaczek. Zamrugał czarnymi oczkami i zapiszczał:  Wielkanocna bajka, wyklułem się z jajka!

A wróbelki zaćwierkały, że „w świątecznym koszyku jest pisanek bez liku”.

Wyjaśnij mamo co znaczy- co znaczy słowo” bez liku”. Porozmawiaj ze mną na temat treści. Pomóż odpowiedzieć mi na pytania:  Co zobaczyły wróbelki w kurniku?  Ile jajek zniosła kura?  Co powiedział kot, kiedy usłyszał jajka?  W co zamieniły się jajka, żeby nie trafić na patelnię?  Co stało się z ostatnim jajkiem?

 

3.Weź papier kolorowy i wytnij jajeczka różnej wielkości w kolorach: zielony, niebieski, czerwony ,żółty. Jeśli nie masz, pomaluj farbkami wycięte przez mamę lub sama wytnij sylwety jajeczek wybierając  kolory/jeśli chcesz możesz zrobić więcej kolorów/. Poukładaj sama na dywanie lub podłodze i policz. Nazwij kolory i zadaj zagadkę mamie .Może umiesz nazwać je w języku angielskim tak jak  to robiliśmy w przedszkolu .Jak będziesz chciała to możecie w zabawie chować jakieś jajeczko ,a brat albo tata będzie zgadywać jakiego brakuje. Może ty też spróbujesz?

  1. „Kolorowe jajka” z tych samych sylwet jajek ułóż je od najmniejszego do największego. Poproś mamę o pomoc/posługujemy się określeniami: małe, większe, największe. wskazujemy jajka: największe, mniejsze, najmniejsze. /

5.Poproś rodziców o włączenie  kanału

https://www.youtube.com/watch?v=vGBuCfdKQL0

Zaśpiewaj  piosenkę o kurczaczkach i zwróć uwagę na kolory ich. Możesz zaprosić bliskich do  tańca. Myślę, że szybko nauczysz się ich na pamięćJ

  1. „Kurczak z jajeczka” – Zaproś do zabawy najbliższych. Kładziemy się na podłodze i zwijamy w jajeczko. Leżymy cicho i spokojnie. Po chwili leżenia kurczaki w skorupkach zaczynają się wiercić i kręcić, bo jest im ciasno i niewygodnie. Przebijają skorupkę dziobkiem ( stukamy paluszkiem o podłogę) i wysuwają głowy ( unosimy głowy). Potem wysuwają się skrzydełka ( podnosimy ręce) i wychodzą ze skorupki ( wstajemy). Kurczęta chodzą najpierw powoli i niezdarnie, następnie szybciej i energiczniej, na koniec wszyscy biegają swobodnie. Możemy wydawać dźwięki takie jak kurczaczki.

 

7.„Wielkanocny zajączek” –  Patrycji Siewiera-Kozłowskiej.

Mamo i tato przeczytaj głośno i wyraźnie wierszyk ,a ja będę powtarzać i robić to co podpowiadasz .

 

Wielkanocny zając  wysuń wargi do przodu i poruszaj nimi w prawą i                                               lewą stronę.

 z pyszczkiem z czekolady  Górnymi zębami lekko nagryzamy dolną wargę–                                                                 udajemy zajączki.

spotkał się z kurczaczkiem Pi, pi, pi                piszczą  kurczaczki.

I barankiem z waty.       Beee, beee, beee naśladujemy beczenie baranka.

Życzenia Świąteczne Sobie przesyłali,   Przesyłamy całuski: cmokając rączki, nabieramy  powietrze   nosem i ustami zdmuchujemy całusa              powtarzamy 3 razy.

 Aż do kosza z pisankami Wszyscy powpadali:

 Wielkanocny zając– Wysuwamy wargi do przodu i    poruszamy nimi w                                                               prawą i lewą stronę.

 Z pyszczkiem z czekolady, Górnymi zębami lekko nagryzamy dolne wargi –                                                                 udajemy zajączki.

Cukrowy kurczaczek Pi, pi, pi                                         

 I baranek z waty. Beee, beee, beee  naśladujemy beczenie baranka.

 

8.„Wielkanocne zgadywanki” poproś mamę ,aby przeczytała zagadki Joanny Wasilewskiej. Obrazki  pomogą Ci odgadnąć zagadki.

 

Ma złociste rogi I kożuszek biały.

Nie biega po łące, Bo z cukru jest cały. (baranek cukrowy)

załącznik nr1

 

Wykluły się z jajek, Są żółciutkie całe.

Będą z nich kogutki albo kurki małe. (kurczaczki)

załącznik nr2

 

Leżą w koszyczku

Pięknie ułożone.

W kolory i wzory

Mocno ozdobione.

załącznik nr3

 

Jest cały z czekolady.

W świąteczny poranek

z kurczaczkiem i barankiem

stoi wśród pisanek.

załącznik nr4

Możesz spróbować pokolorować kredkami odgadnięte zagadki i wyciąć nożyczkami z mamusią. Wykorzystasz je do następnej pracy. Poproś o zrobienie zdjęcia twojej pracy i prześlij z mamą na naszego maila zadaniagrupa1@gmail.com.

 

9.„Kolorowe skorupki do wielkanocnego koszyczka” – zajęcia plastyczne.

Poproś mamę, aby odłożyła i umyła skorupki z jajek./może ze śniadanka- jajecznicy /

 

Czyste skorupki przydadzą się do dalszego zadania. Pooglądaj je jakie są delikatne. Jeśli ci się zepsuły w rączkach nie martw się i tak się przydadzą. Wymyśl co można z niech zrobić  i opowiedz mamie czy tacie.(np. kapelusz dla krasnoludka, łódka, nos dla klowna). Następnie pomaluj skorupki farbką , możesz ozdobić nimi wielkanocny koszyczek  lub do nich wsadzić czekoladowe jajeczka albo żółtego kurczaczka. Z kawałeczków skorupek możesz ułożyć na kształt jajka obrazek. Wykorzystaj do tego klej i przyklej do kartki wszystkie skorupki. Pracę swoją możesz ozdobić jeszcze farbkami lub plasteliną i przykleić pokolorowane obrazki z zadania wyżej. Poproś o zrobienie zdjęcia twojej pracy i prześlij z mamą na naszego maila zadaniagrupa1@gmail.com.

 

10.A może masz w domu nasionka rzeżuchy? Jeśli tak , to w pudełeczku po jogurcie lub wydmuszce możesz je posiać. Potrzebna będzie do tego jeszcze wata , którą wsadzisz do pojemniczka. Potem wystarczy na nią nasypać nasionka i podlać wodą. Rzeżuchę należy podlewać codziennie, aby urosła, jednak  przed podlaniem trzeba dotknąć watkę i sprawdzić, czy jest sucha. Jeśli jest wilgotna – tego dnia nie  należy dolewać już wody. Na wzrost rzeżuchy należy kilka dni poczekać. Rzeżucha będzie piękną ozdobą stołu wielkanocnego. Będzie też wspaniałym dodatkiem na kanapkę!

 

11.A teraz zadanie dla odważnych! Kto spróbuje po wyznaczonej przez siebie trasie przenieść jajko na łyżce tak aby nie spadło? Zanim zaczniecie zabawę, poproście mamę lub tatą aby ugotowali jajko na twardo. Jak myślicie dlaczego? Zaproście do zabawy rodziców.

 

12.Zaproszenie do Muzeum Pisanki w Ciechanowcu. https://www.youtube.com/watch?v=5WleTuK6aBA   Jakie motywy na jajkach najbardziej ci się podobały? Może po obejrzeniu przedstawionych pisanek spróbujesz sam lub z pomocą rodziców zrobić  pisankę? Dobrej zabawy i pomysłówJ

 

  1. Co powinno znaleźć się na świątecznym stole? Poproś rodziców aby przygotowali dla ciebie zabawę w rozpoznawanie smaków . Na talerzyku trzeba ułożyć różne produkty( np. chleb, sól, masło, jajko, rzeżucha, ) i rozpoznać je po smaku ( z zawiązanymi oczami).Ile udało ci się odgadnąć? A może rodzice spróbują odgadywać tak jak ty?

 

14.Masażyk relaksacyjny to dobra zabawa z mamą lub tatą. Niech mama czyta wierszyk i na twoich plecach wykonuje odpowiednie ruchy. Wierszyk podpowiada jakie. Potem zamieńcie się rolami. Miłej zabawy.

Stary niedźwiedź mocno śpi i o wiośnie śni:

Śniła mu się pisaneczka ta co cała jest w kropeczkach (uderzenia paluszkami- kropki)

Była też w paseczki (rysujemy paseczki)

I w wesołe krateczki (rysujemy krateczkę)

Ta w malutkie ślimaczki (rysujemy ślimaczki)

I żółciutkie kurczaczki (rysujemy kurczaczki- kółko, kółko, nóżki, dzióbek)

Cii… wiosna, wiosna ach to ty! (całymi dłońmi)

 

15. Poproś mamę lub tatę o włączenie kanału: Eksperymenty z jajami idealne dla dzieci #mamawdomu       https://www.youtube.com/watch?v=dtsnC2am0_w .

Który z eksperymentów najbardziej ci się podobał ? Może wykonasz go z pomocą mamy lub taty?

Życzymy  dobrej zabawy- pani Ania i pani Danusia.

Jeśli pobawiłeś się we wszystkie zabawy jakie zaproponowałyśmy gratulacje!!!Prześlij z mamą zdjęcie do naszej galerii.

 

Wszystkie przedszkolaki! .Witam was ponownie –  pani Ania. Mam propozycję zabawy na kolejny tydzień z językiem angielskim.

Temat:„Easter bunny”- wielkanocny króliczek

Poproś mamę, tatę i razem pobawcie się. Życzę miłej zabawy.

 

https://www.youtube.com/watch?v=nZLIiq7B85g

https://www.youtube.com/watch?v=BpzkNSwNYT0

 

Czy pamiętacie zabawę  „Fluffy bunny” – może nauczyć rodziców

 

Fluffy bunny, Fluffy bunny,               Ręce ułożone w kształt uszu królika, dwa podskoki.

Fluffy chick                                      Ręce pod boki, naśladowanie machania  skrzydełkami.

Fluffy chick

Powtórz jeszcze raz

 

Jump into the basket                                 Skok do przodu obunóż.

Quick, quick, quick!                                Trzy klaśnięcia.

Powtórz jeszcze raz

 

https://www.youtube.com/watch?v=ANyXUJ3esWE

 

https://www.youtube.com/watch?v=P09FiCLhd1Q

A teraz trochę ruchu.

https://www.youtube.com/watch?v=BRjsyzbvqsc

 

 

Gimnastyka korekcyjna – wykonajcie ćwiczenia od 1 do 4, oraz 15: