Zamierzenia grupa 1

Zamierzenia

Czekając na  Św. Mikołaja

 Oglądamy ilustracje przedstawiające św. Mikołaja. Zwracamy uwagę na charakterystyczne elementy jego stroju. Dowiadujemy się że nasze przedszkole nosi jego imię, dlaczego? Poznajemy  legendę o św. Mikołaju . Nauczymy się piosenki  „Św. Mikołaj”. Bawimy się piosenką i workiem Mikołaja. Rozmawiamy na temat postaci Św. Mikołaja w oparciu o wiedzę i doświadczenia dzieci: Dlaczego święty wędruje po świecie? Czy my możemy być jak św. Mikołaj? Umieszczamy kalendarz adwentowy na sali- zbieranie cukierków. Bawimy się w zabawy oddechowe- zdmuchiwanie kuleczek waty z dłoni, piórek. Wykonamy  z kolorowych kartonów  św. Mikołaja. Upieczemy pierniczki dla seniorów z Dziennego Domu Opieki Społecznej .W zabawach artykulacyjnych doskonalimy narządy mowy na zgłoskach; wrrr, szur, bum, stuk. Poznamy zabawy paluszkowe „Dzwon, dzwonki, dzwoneczki ”,”Sroczka” . Zabawa dydaktyczna „Mikołajowy worek” z rozpoznawaniem i nazywaniem przedmiotów na ilustracjach, naklejanie ich na worku ,stosowanie określeń położenia ,wyszukiwanie określonego przedmiotu wg podanych cech. Będziemy  oczekiwać na przybycie wyjątkowego gościa na naszej sali- oglądanie prezentów, rozmowa  Mikołaja z dziećmi, zadawanie pytań.

 

Ptaki zimowa porą

Zgadujemy zagadki słowne na temat: zimy, śniegu, ptaków. Wiersz „Zima ”J. Drozdowskiej inspiracją do rozmowy na temat ptaków, które zostają w Polsce na zimę. W jaki sposób można im pomóc? Gromadzenie ziarna, odruchów chleba, słoniny, smalcu w kąciku przyrody. Codzienne uzupełniane porcji karmy w karmniku. Słuchanie głosów ptasich z nagrania magnetofonowego, łączenie ich z odpowiednim ptakami. Zabawy paluszkowe typu: ”Sroczka”, ”Stuk puk w okieneczko” .Poznajemy zabawę kołową z piosenką „Lata ptaszek”. Umiejętności matematyczne doskonalimy w  zabawach „Ptaszki w karmniku”.

Idą święta

Słuchamy  opowiadania A.Galicy „Komu potrzebne jest Boże Narodzenie?”, rozmawiamy na temat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia , zwyczajów związanych z tym okresem. Układamy historyjkę obrazkową „Skąd się biorą choinki?”, posługujemy się określeniami czasu; teraz, najpierw, potem. Wykonujemy ozdoby na choinkę, ubieramy nimi drzewko , stosując określenia położenia przedmiotów. Tworzymy szopkę wykorzystując drewniane figurki. W zabawie dydaktycznej ćwiczymy spostrzegawczość, wyszukując aniołki o charakterystycznym wyglądzie. Poznajemy słowa i melodię piosenki „Kolędujemy”, „Świąteczne aniołki”. W zabawie słownej „Nasza choinka jest..” wzbogacamy słownik w przymiotniki. Rozwiązujemy zagadki o tematyce świątecznej. Bawimy się w zabawy; „ Nasze ozdoby są…”- tworzymy listę atrybutów. Uczestniczymy we wspólnej Wigilii, łamiemy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, spożywamy potrawy wigilijne i wspólnie kolędujemy.