Zamierzenia grupa 1

Zamierzenia

IDZIE JESIEŃ PRZEZ ŚWIAT

Poznamy wiersz o Jesieni jako jednej z pór roku -,Jesień” Bogusława Hodyła. Odtworzymy ruchem zjawiska zaobserwowane w środowisku w zabawie ,,Trawka na wietrze”. Nauczymy się piosenki ,,Strachy Agaty” sł.i muz. Maria Zofia Tomaszewska. Porozmawiamy na temat piosenki. Ćwiczyć  będziemy słuch i spostrzegawczość w zabawie ,Jesienna zabawa”. Dostrzegać będziemy regularność zmian pór roku w zabawie ,,Kolejna pora roku”. Rozwijać będziemy zmysł dotyku w zabawie ,,Co jest w środku?”. Poznamy piosenkę ,,Ola i liście” . Treść zilustrujemy ruchem. Ułożymy kompozycję na tacy z liści w zabawie ,,Kolorowe liście”.

JESIENNA PRZYRODA

Poznamy opowiadanie ,,Basia Orzeszko i sen zimowy”. W zabawie ruchowej ,,Każdy jest inny” wyrazimy emocje ruchem. Doskonalić będziemy aparat artykulacyjny w zabawie  ,,Wizyta u myszki”-opowieść ruchowa. Uczestniczyć będziemy w zabawie ze zgadywaniem ,,Nasionko dla myszki”. Rozwiążemy zagadki słowne biorąc udział w zabawie dydaktycznej ,,Mysie zagadki”. Poznamy wiersz pod tyt. ,,Wiewiórka”. Franciszka Kobryńczuka. Poznamy nową zabawę ruchową ,,Wiewiórki”. Utrwalimy określenia wysoko/nisko w zabawie poszukiwawczej ,,Znaleziony wysoko -znaleziony nisko. Nauczymy się piosenki ,,Kolczasty jeż”. Uśpimy jeża na zimę.

CEBULOWE SWETERKI

Poznamy warzywa za pomocą zmysłów w zabawie ,,Samo zdrowie”. Uczestniczyć będziemy w zabawie ,,Zdrowy przedszkolak”-zabawa ruchowa o zdrowym odżywianiu. Przygotujemy syrop na kaszel podczas zabawy gospodarczej ,,Syropek”. Poznamy zabawę paluszkową ,,Dynia”. Rozwijać będziemy pamięć i myślenie w zabawie ,,Mądra główka”. Rozwiążemy zagadki o lesie. W zabawie ,,Dobry i zły” poznamy grzyby Borowika i Muchomora. Opiszemy ich wygląd i różnice.

WITAMINY NA GRZĄDCE

Poznamy opowiadanie ,,Sylwia Sowa i zdrowie” Macieja Mazana. Odpowiemy na pytania dotyczące opowiadania. Odgadywać będziemy jakie warzywo skosztowałem? w zabawie ,,Powąchaj, spróbuj i zgadnij”. Poznamy wiersz M.Kownackiej ,,W spiżarni”. Spróbujemy odpowiedzieć dlaczego o kapuście mówi się ,,główka”. Pobawimy się gazetami  w zabawie paluszkowej ,,Sprawne paluszki”. Oglądniemy z laptopa film ,,Uprawa kukurydzy”. W zabawie ,,Wszystko z kukurydzy  poznamy produkty powstałe z kukurydzy”,  ,,Od ziarenka do kształtu” z ziaren kukurydzy ułożymy kształt kolby kukurydzy.