Zamierzenia grupa 1

Zamierzenia

 W poszukiwaniu jesieni

Wzbogacimy wiedzę o otaczającym świecie poprzez bezpośredni kontakt –spacerek do parku- obserwacja barw ,wyglądu krzewów i drzew; obserwacja różnych miejsc(plac zabaw, alejki);wyszukiwanie drzew liściastych, iglastych; szukanie drzewa z którego liść trzymam,; przyniesienie liści do przedszkola.  Gromadzenie i segregowanie owoców w koszyczkach. Sprawdzimy ,co kryje się w owocu. Wykonanie jabłuszek z papieru kolorowego w celu ozdobienia sali. Będziemy robić soki w wyciskarce i pić je.

Nauczymy się na pamięć wiersza „Wpadła gruszka”.  Będziemy rozpoznawać owoce po smaku w zabawach dydaktycznych(posługujemy się określeniami dotyczącymi owoców np. słodkie, kwaśne).W zabawach  będziemy  rozróżniać dźwięki wysokie i niskie. Uczymy się wyliczanki ,,Warzywa’’ i utrwalimy nazwy poznanych warzyw. Zabawy rytmiczne wprowadzą nas w  piosenkę „Urodziny marchewki”. Narządy mowy doskonalić będziemy w zabawach oddechowych- „Wiatr sprząta liście”. Utrwalimy piosenkę „Ola i liście’’.  W czasie zbierania liści w ogródku będziemy rozróżniać i obserwować spadające liście, określać ich kolor. Dowiemy się dlaczego spadają z drzewa. Dostrzeżemy zmiany zachodzące w ogrodzie. Podczas zabaw słuchowo-ruchowych nauczymy się rozróżniać wysokość dźwięków. Poznamy wierszyk ”Posypały się listeczki”. Będziemy tworzyć bukiety z nich. Zrobimy eksperyment czyli dowiemy się jak powstaje kolor pomarańczowy. Będziemy nazywać kolory w zabawie z kostką i listkami. Odbijemy liście pomalowane farbami w kolorach jesieni na kartce papieru. Będziemy segregować liście  według koloru .

Zabawy typu „Kto jest w parku z wykorzystaniem nagrań przeniosą nas do parku . Poznamy piosenkę „Kolczasty jeż”, dowiemy się jak wygląda na podstawie wiersza H. Bechlerowej „O zielonym jeżyku”. Dowiemy się o przygotowaniach zwierząt do zimy (gromadzenie pożywienia, zmiany upierzenia, zapadanie w sen zimowy).Poznamy rymowankę „Jest w lesie chateńka”, oraz zabawy paluszkowe „Sroczka” .Uśpimy  przy piosence jeża wykonanego z masy papierowej na parapecie okna. Wykonamy jeże poprzez rozmazywanie plamek farby. Nauczymy się używać określenia tyle samo na podstawie uzbieranych kasztanów i orzechów. Wykorzystamy je do zabaw w przeliczaniu .

Nauczymy się reagować ruchem na dany sygnał muzyczny.