Zamierzenia grupa 2

Zamierzenia

Zimę lubimy, ptakom pomagamy

Uporządkowanie i wzbogacenie wiadomości na temat obecnej pory roku i jej symptomów ( np. kolorystyka, rodzaj opadów, wygląd drzew, temperatura, itp. ) Układanie kalendarzy ilustrujących rytmiczną przemienność czterech pór roku. Słuchanie i nauka na pamięć wiersza Danuty Wawiłow pt. „Zima”. Zabawa ilustrująca treść wiersza ruchem. Zapoznanie z piosenką pt. „Sanna”. Zabawa ruchowa w kulig do muzyki Mozarta („sanna” – fragment symfonii dziecięcej L. Mozarta) Mroźne zagadki – rozpoznawanie i nazywanie przedmiotów po małym fragmencie   ( ćw. spostrzegawczości wzrokowej i wyobraźni) Słuchanie baśni pt. „Królowa Śniegu” – ukazanie siły dobra i miłości w pokonywaniu zła. Zabawy z elementami pantomimy – „Zimowe zabawy” – naśladowanie ruchów wykonywanych podczas zabaw: np. jazda na sankach, jazda na nartach, łyżwach, lepienie bałwana, itp. Poznamy ptaki, które zimują w Polsce. Zastanowimy się w jaki sposób możemy im pomóc przetrwać zimę i rozpoczniemy ich systematyczne dokarmianie. Wykonamy prace plastyczną pt „Ptaki w karmniku”: kolorowanie sylwet ptaków i wyklejanie karmnika z wykorzystaniem pasków papieru, malowanie śniegu. Udział w zabawach matematycznych – przeliczanie i porównywanie ilości, określanie czego jest mniej, czego jest więcej.

 

Dzień się zaczyna – a moja rodzina…

Zgromadzimy fotografie przedstawiające członków rodziny, będziemy ich nazywać z użyciem określeń: mama, siostra, babcia i ich imion. Będziemy rozpoznawać odgłosy urządzeń i dźwięków, które mieszkają w domu : telewizor, mikser, pukanie, dzwonek, odgłosy lejące się wody, itp. – wykorzystanie płyty CD. Będziemy opisywać zajęcia domowe rodziny wykorzystując ilustrację różnych czynności. Odpowiemy na pytania typu: Kto jest przedstawiony na ilustracji?, Kim jest pani?, Co robi?, Kim jest pan? Czym się zajmuje?, Co robi dziecko?…itp.

 

Karnawał – czas zabaw

Porozmawiamy o tym jak można wyrazić radość? Przypomnimy bajkę o Kopciuszku- ułożymy historyjkę obrazkową używając określeń najpierw, potem… Nauczymy się piosenki pt. „W Karnawale”, w zabawie z balonami utrwalimy nazwy kolorów. Wykonamy karnawałowe maski. Będziemy doskonalić spostrzegawczość wzrokową szukając na ilustracji takich samych przedmiotów.