Zamierzenia grupa 2

Zamierzenia

 

Dbamy o zdrowie.

Poznamy lekarzy różnej specjalizacji i dowiemy się na czym polega ich praca, jakimi narzędziami się posługują. Będziemy uczestniczyć w spotkaniu z panią pielęgniarką, poznamy na czym polega jej praca oraz rekwizyty potrzebne jej w codziennej pracy: stetoskop , termometr, środki opatrunkowe, szpatułka do gardła, ciśnieniomierz, strzykawki, biały fartuch. Wyjaśnienie do czego służą. Założymy w sali kącik lekarski i aptekę. Zgromadzimy w nich potrzebne przedmioty. Dowiemy się, co należy robić, aby być zdrowym, po czym możemy poznać, że jesteśmy chorzy. Porozmawiamy na temat, czym zajmuje się Pogotowie Ratunkowe, kiedy należy je wezwać, oraz poznamy jego numer telefonu.

 

W wiejskiej zagrodzie

Poznamy zwierzęta z wiejskiego podwórka. Prawidłowo je nazwiemy. Będziemy naśladować odgłosy tych zwierząt. Dowiemy się co nam dają zwierzęta z wiejskiego podwórka. Posegregujemy zwierzęta zgodnie z ich rodzajem. Nazwiemy zwierzęta w poszczególnych rodzinach, np. kura, kogut, kurczątko. Będziemy rozwiązywać zagadki słowne o zwierzętach. Ułożymy pocięte obrazki przedstawiające zwierzęta w całość i prawidłowo nazwiemy zwierzęta. Przyporządkujemy odpowiednie pożywienie poszczególnym zwierzętom. Nauczymy się piosenki „Dziwne rozmowy”.

 

Wielkanocne zwyczaje

Poznamy tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Przypomnimy sobie, co wkładamy do koszyczka wielkanocnego i co symbolizują te rzeczy. Podzielimy wyrazy kojarzących się z Wielkanocą na sylaby. Poznamy budowę jajka. Porównamy jajko surowe i  gotowane.  Ułożymy historyjkę obrazkową „Wielkanocna przygoda”  w odpowiedniej kolejności. Opowiemy co było najpierw, co później, a co na końcu. Porozmawiamy o tym, jak z jajka wykluwa się kurczątko. Porozmawiamy na temat świątecznych przygotowań w naszych domach. Weźmiemy dział w warsztatach muzealnych „Świat kolorów”  w Muzeum Inżynierii Miejskiej.

 

Bez wody nie ma życia

Wybierzemy się na wycieczkę nad Wisłę, gdzie pobierzemy próbkę wody z rzeki. Oglądać i wąchać będziemy próbki wody z rzeki, kałuży, kranu i pojemnika na sali. Określimy cechy wody z pojemnika. Wykonamy makiety filtru do wody,  w których przefiltrujemy wodę z Wisły. Po wysłuchaniu opowiadania H. Bechlerowej „Jedna srebrna kropla”, przeprowadzimy doświadczenie dotyczące różnych stanów skupienia wody. Nauczymy się piosenki „Mamo, tato wolę wodę”. Porozmawiamy na tematy: Do czego wykorzystujemy wodę w przedszkolu? Co robię, by wodę oszczędzać?