Zamierzenia grupa 2

Zamierzenia

Witaj przedszkole , witajcie koledzy i koleżanki
Znowu razem pobawimy się  w zabawy integracyjne z piłką, chustą animacyjną. Nawiążemy znajomości z nowymi kolegami, poznamy ich imiona. Utrwalimy znajomość  swoich znaczków w zabawach dydaktycznych. Odnajdziemy je  w szatni i w łazience. Ustalimy zasady zachowania się w sali, w szatni i w ogrodzie przedszkolnym. Poznamy nowe miejsce do zabawy w ogrodzie przedszkolnym. Wykorzystując historyjkę obrazkową przypomnimy sobie  jak spędzamy czas w przedszkolu. Śpiewając  piosenkę „Jedzie pociąg”  odwiedzimy kąciki zainteresowań, oglądniemy nowe zabawki. Zwrócimy uwagę na odkładanie ich po skończonej zabawie .Będziemy  używać czarodziejskich słów. Zabawa dydaktyczna ”Gdzie mieszka…?” -nauczy nas określać położenie przedmiotów z zastosowaniem określeń: na, w, przy, pod..

 Dbamy o czystość

Zwrócimy szczególną uwagę na zachowanie czystości. Przypomnimy sobie zasady korzystania z łazienki. Przypomnimy i utrwalimy etapy mycia rąk. Posłuchamy  wiersza „Tak czy nie?” Janiny Golczowej. Nazwiemy przybory służące do utrzymania czystości ciała w zabawie dydaktycznej „Przybory toaletowe”. Wskażemy poszczególne części ciała mówiąc wierszyk J.Wasilewska. „Mycie”. Posłuchamy piosenki „Mydło lubi zabawę” z repertuaru zespołu Fasolki. Nauczymy się jej na pamięć. Poznamy „Bajkę o wiewiórce, która nie myła ząbków” Agnieszki Jaguszewskiej(bajka terapeutyczna ze zbioru opowiadań „Szuflada z bajkami”). Zrobimy” Wulkany z piany”- ćwiczenia oddechowe. Wykonamy pracę plastyczną „Nasze dłonie- dbajmy o nie”.

Nasza droga do przedszkola

 Porozmawiamy na temat obrazków przedstawiających zachowania na drodze. Rozwiążemy zagadki. Nauczymy się wierszyka W.Chotomskiej „Gdy zamierzasz przejść ulicę”. Utrwalimy  zasady prawidłowego poruszania się po ulicy w zabawach „Sygnalizacja świetlna”, „Na ulicy” .Będziemy określać kierunki w zabawie „Prawa ,lewa”, ”Przechodzimy przez ulicę”. Rozwiniemy umiejętność oceny sytuacji i rozpoznawania zachowań niebezpiecznych dla życia i zdrowia w zabawie „Pomyśl i stań przy …”, „Prawda czy fałsz?” Rozróżnimy i nazwiemy figury geometryczne; porównywamy je z rodzajami znaków drogowych.

Wspomnienia z wakacji

Oglądniemy ilustracje przedstawiającej różne regiony Polski, porozmawiamy na temat ;gdzie byliśmy na wakacjach i w jaki sposób je spędziliśmy? Poznamy przygody Elemelka w opowiadaniu H. Łochockiej „Jak wróbelek Elemelek w wielkim morzu brał kąpiele”. Oglądniemy nadmorskie skarby- muszle , rafy koralowe , kamienie, rozgwiazdy. Określimy ich wygląd, kształt, fakturę. Posegregujemy do koszyków, przeliczymy. Urządzimy kącik morski. Stworzymy kompozycje z gotowych papierowych elementów na temat morskiej głębiny. Złowimy morskie skarby. Pobawimy się chustą animacyjną w zabawach -Wyprawa  nad morze, Rybki, Rekin. Rozpoznamy dotykiem przedmioty, które ukryły się w „piasku”, zgadniemy jakie przedmioty zniknęły.