Zamierzenia grupa 3

Zamierzenia

Witamy Nowy Rok

Po wysłuchaniu opowiadania „Profesor Ciekawski zapoznaje dzieci z różnymi sposobami mierzenia czasu” rozmawiać będziemy na temat sposobów odmierzania czasu. Prawidłowo będziemy nazywać różne zegary. Poznamy na czym polega praca zegarmistrza. Podczas oglądania kalendarzy, odczytamy nazwy miesięcy i dni tygodnia oraz dowiemy się, dlaczego potrzebne są kalendarze. Nauczymy się dni tygodnia. W oparciu o wiersz Behlerowej „Nowy Rok”, przypomnimy sobie nazwy pór roku. Poznamy bajkę „O królu słońcu i jego czterech córkach”.Wysłuchamy fragmentów utworu „Cztery Pory Roku” Vivaldiego.

 

Dzień Babci i Dziadka

Po wysłuchaniu opowiadania E. Skarżyńskiej pt. „Babcia na hulajnodze”, rozmawiać będziemy na temat naszych najbliższych – ich zainteresowaniach, sposobie spędzania wolnego czasu… Poznamy wierszyki o babci i dziadku znanych polskich poetów. Weźmiemy udział w uroczystościach przedszkolnych związanych z Dniem Babci i Dziadka, podczas których zaprezentujemy przygotowany program artystyczny i wręczymy wcześniej wykonane prezenty.

 

 Spiżarnia dla ptaków                                                                               

    Będziemy oglądać, rozpoznawać na ilustracjach i nazywać ptaki ,które spotykamy w Polsce zimą : wróble, sikorki, wrony, kruki, sroki, gile, jemiołuszki.  Określimy ich wygląd i cechy charakterystyczne. Rozwiążemy zagadki i ułożymy historyjkę obrazkową na temat pomocy ptakom w zimie. Wysłuchamy  opowiadania na podstawie tekstu S. Szuchowej „Spiżarnia ptaków”. Dowiemy się „Co lubią ptaki?” Oglądniemy pokarm dla ptaków: groch, kukurydzę, pszenicę, płatki owsiane, słoninkę. Przyniesiemy pokarm dla ptaków i będziemy dbać o codzienne uzupełniane porcji karmy w karmniku. Określimy położenie sylwety wróbla względem karmnika

 

  Zimo baw się z nami

Poznamy wiersze ; „Hej na sanki”- wiersz Barbara Kossuth ,  „Dziesięć bałwanków” W. Chotomskiej ,” Bałwanek” W. Szumanówny, które zainspirują nas do rozmowy na temat zimy. Rozwiążemy zagadki o śniegu i tematyce zimowej oraz będziemy układać własne. Uzupełnimy obrazek zimowy według słownej instrukcji. Określimy przymiotnikami, jaki jest śnieg? Ustalimy zasady bezpiecznego korzystania z uroków zimy. Spróbujemy przewidzieć skutki określonych zachowań. Przypomnimy sobie, co nas chroni przed zimnem.