Zamierzenia grupa 3

Zamierzenia

Czy to już jesień?

Podczas wyjść do ogrodu przedszkolnego obserwować będziemy zmiany zachodzące w przyrodzie. W kąciku przyrody zgromadzimy „Skarby Jesieni”: kasztany, żołędzie, jarzębinę, kolorowe liście … Nauczymy się tańca integracyjnego z Klanzy: „Kasztanki”. Po wysłuchaniu opowiadania L. Krzemienieckiej „O gościach, co nie przyszli na ucztę”, oglądać będziemy ilustracje przedstawiające różne pory roku, wybierzemy te charakterystyczne dla jesieni. Wysłuchamy fragment „Jesień” z utworu „Cztery pory roku” Vivaldiego. Nauczymy się piosenki „Kasztanki”.

 

Bezpieczna droga do przedszkola

Po rozmowie dotyczącej drogi dzieci do przedszkola wybierzemy się na pobliskie skrzyżowanie w celu obserwowania ruchu pojazdów i pieszych. Po wysłuchaniu wiersza W. Chotomskiej „Pies z ulicy Bałamutów”, utrwalimy sobie zasady bezpiecznego zachowania się na drodze. Nauczymy się piosenki „Czerwone światło  – stój!”. Po wysłuchaniu wierszyka K. Wiśniewskiego „Kolorowe znaki”, omówimy znaczenie wybranych znaków drogowych. Z wykorzystaniem surowców wtórnych wspólnie wykonamy makietę ulicy.

 

Ja i moja rodzina

Poznamy członków swojej rodziny; ich imiona, nazwiska, czym się zajmują, co lubią robić. Dowiemy się co to jest drzewo genealogiczne, jak je utworzyć. Będziemy prawidłowo nazywać swoje palce, przeliczać.Nauczymy się wytyczać kierunki względem siebie, rozróżniać prawą i lewą nogę i rękę. Rozwiążemy zagadki słowne i słuchowe. Przypomnimy sobie nazwy instrumentów perkusyjnych, poznamy ich budowę, sposób gry na nich.

 

Jesień w parku

Będziemy obserwować przyrodę jesienią . Wzbogacimy kącik przyrody o liście i owoce drzew i krzewów. Będziemy je rozpoznawać i nazywać . Wyjaśnimy znaczenie słów „dary jesieni”. Porozmawiamy na temat zmian zachodzących jesienią w przyrodzie. Wykonamy pracę plastyczną pt. „Barwy jesieni” wykorzystując zebrane liście drzew. Rozwiążemy zagadki słowne o darach jesieni. Wysłuchamy wiersza B. Lewandowskiej Кolorowy bukiet・. Poszukamy odpowiedzi na frapujące pytania – Dlaczego liście zmieniają kolor? Dlaczego spadają z drzew? Wykorzystamy liście do zabaw ruchowych i oddechowych.