Góry i górale
Posłuchamy opowiadania o tym jak powstały góry: ruchy ziemi, wybuchy wulkanów i żłobienia przez wodę – oglądanie ilustracji w książkach. Poznanie nazw polskich gór – odszukanie i zaznaczenie na mapie konturowej Tatr. Będziemy oglądać albumy i zdjęcia gór w różnych porach roku, by później wykonać pracę plastyczną. Wzbogacimy swoją wiedzę na temat mieszkańców gór, ich pracy, mowy, stroju regionalnego. Nauczymy się piosenki pt. „W murowanej piwnicy” i spróbujemy zatańczyć zbójnickiego. Będziemy ćwiczyć sprawność manualną rysując szlaczki litero-podobne i umiejętność odwzorowywania w pracy „Zbójnicka droga”.
Muzyka jest wszędzie – F. Chopin, emocje malowane muzyką
Poznajemy znanego kompozytora Fryderyka Chopina, jego rodzinę i skomponowane utwory. Jak działa fortepian, pianino, zaglądniemy do jego wnętrza. Nauka piosenki pt. „Skaczące nutki” – zapamiętanie słów i melodii, poznamy sposoby zapisu muzyki, klucz do muzyki i znaczki pauz muzycznych. Oglądanie ilustracji ludzi wyrażających różne emocje, nazywanie ich i wyrażanie poprzez grę na instrumentach perkusyjnych. Samodzielnie wykonamy własny instrument i stworzymy przedszkolną orkiestrę. Po wysłuchaniu utworu e-moll F. Chopina zilustrujemy go ruchem dłoni i wstążki. Wykonamy pracę plastyczną do Etiudy C- moll, zwanej rewolucyjną. Będziemy aktywnie słuchać muzyki i przedstawiać go wg metody B. Strauss: Pajączek („ La Basque”, „Country Dance”)
Spacerkiem po Krakowie
Nauczymy się piosenki „Wisła” odszukamy na mapie Polski rzekę Wisłę i nasze miasto Kraków. Będziemy rozwiązywać zagadki o Krakowie. Postaramy się rozpoznać znane budowle takie jak Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki, Barbakan, Bramę Floriańską. Z puzzli ułożymy obrazki, przedstawiające Lajkonika lub Smoka Wawelskiego. Przypomnimy sobie legendy związane z Krakowem. Nauczymy się kroku podstawowego krakowiaka.
Kubusiowi przyjaciele
Zastanowimy się do czego potrzebne jest powietrze? Co sprawie, że powietrze jest zanieczyszczone i co robić aby zmniejszyć jego zanieczyszczenie? Oglądniemy film” Dbaj o naturę. To się podwójnie opłaca” Odszukamy na obrazku źródeł zanieczyszczenia powietrza i obrysujemy je czerwonym kolorem . Będziemy doskonalić małą motorykę i koordynację wzrokowo-ruchową, ćwiczyć sprawność dłoni, rysując po śladach. Zagramy w grę planszową „Jak powstaje smog?”. Nauczymy się piosenki „Eko świat”