Zamierzenia grupa 3

Zamierzenia

Jesienne plony

Słuchamy piosenki pt.”Witaminki, witaminki” i rozmawiamy na temat wartości spożywczych owoców i warzyw. Ćwiczymy narządy mowy w zabawie „Tata Tadek” – na podstawie tekstu Iwony Jabłońskiej-Gabrysiak.. Czytamy globalnie wyraz tata, szukamy w nazwach warzyw głoski t. W zabawie dydaktycznej „Na owocowej półce – pomagamy tacie” – rozpoznajemy i nazywamy owoce i warzywa, podajemy różnice w wyglądzie, dokonujemy klasyfikacji, przeliczamy. Czym się różni zbieranie od zrywania, co się zbiera, skąd, co się zrywa, gdzie można coś zrywać? Prezentacja jabłka i ziemniaka, ustalanie, skąd one pochodzą: z pola czy z sadu, jak wyglądają, jak smakują, jakie są w dotyku. Poznanie innych nazw ziemniaków, w zależności od różnych regionów Polski- np. grula (gwara góralska, okolice Spisza), bulwa (Kaszuby). Warzywno-owocowe stworki” – tworzenie kompozycji z warzyw i owoców. W zabawie badawczej „Połowa dla ciebie, połowa dla mnie” odkrywamy, co kryje się w środku owoców.

Co można zrobić z owoców i warzyw?

Opowiadanie „Robimy przetwory” A. Onichimowskiej oraz tekst Joanny Papuzińskiej „Powidła”, inspiracją do rozmowy na temat różnych sposobów wykorzystania owoców i warzyw. Degustacja przetworów z domowej spiżarni. W zabawie dydaktycznej z dwoma kostkami „Marynujemy grzybki” doskonalimy umiejętność doliczania i odejmowania. W zabawie rysunkowej kolorujemy, co drugi grzyb i rysujemy w ramce tyle kresek, ile jest pokolorowanych grzybów. Bawimy się  w zabawy ruchowe „Jak śliwka w kompot”, „Domowe przetwory”, ”Mis i spiżarnia”. W piaskownicy robimy jesienną sałatkę wykorzystując materiał przyrodniczy.

Barwy jesieni

Podczas wyjść do ogrodu przedszkolnego i na planty obserwować będziemy zmiany zachodzące w przyrodzie. W kąciku przyrody zgromadzimy „Skarby Jesieni”: kasztany, żołędzie, jarzębinę, kolorowe liście …Posegregujemy je, porównamy. Poszukamy odpowiedzi na pytania:, Dlaczego liście zmieniają kolor? Dlaczego spadają z drzew? Wykorzystamy liście do zabaw ruchowych i oddechowych. Poznajemy nazwy niektórych drzew, które możemy spotkać w parku. Oglądać będziemy ilustracje przedstawiające różne pory roku, wybierzemy te charakterystyczne dla jesieni. Wysłuchamy fragmentu „Jesień” z utworu „Cztery pory roku” Vivaldiego. Nauczymy się piosenki „Kasztanki”.

Od ziarenka do bochenka

Będziemy oglądać różnego rodzaju pieczywo. Zastanowimy się; jak powstaje chleb? Oglądając kłosy zbóż, wyłuskamy ziarenka, przeliczymy je i rozgnieciemy w moździerzu. Ułożymy historyjkę obrazkową „Od ziarenka do bochenka”  w odpowiedniej kolejności. Poznamy osoby, dzięki których pracy powstaje pieczywo.