Zamierzenia grupa 3

Zamierzenia

Jesteśmy patriotami

Dowiemy się, „Dlaczego orzeł jest naszym godłem?” na podstawie legendy „O Lechu, Czechu i Rusie” wg Cz. Janczarskiego. Będziemy oglądać różne godła Polski, zmieniające się na przestrzeni wieków, odszukamy różnice. Po wysłuchaniu wiersza Cz. Janczarskiego pt. „Co to jest Polska?”, oglądać będziemy albumy, zdjęcia i ilustracje przedstawiające różne regiony naszego kraju. Z pociętych części składać będziemy Godło Polski. Po wysłuchaniu wiersza Cz. Janczarskiego „Barwy ojczyste”, wyszukamy flagę Polski spośród innych. Nauczymy się wszystkich zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego” oraz piosenek patriotycznych „Wojenko, wojenko” i „Pierwsza Kadrowa”. Weźmiemy udział w uroczystości z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Jak dbać o swoje zdrowie?

Po wysłuchaniu opowiadania M. Kownackiej „O grubej Balbinie, o katarze i pierzynie”, będziemy rozmawiać o przyczynach przeziębień oraz sposobach zapobiegania im. Po wysłuchaniu wierszyka Cz. Janczarskiego „Chory kotek” posegregujemy ilustracje przedstawiające pożywienie, na posiłki zdrowe i niezdrowe. Wykorzystując ilustracje produktów spożywczych ułożymy własny jadłospis. Sprawdzimy właściwości mydła, określimy jego cechy. Zrobimy bańki mydlane. Po wysłuchaniu wierszyka J. Tuwima „Raz – Dwa – Trzy”, ruchem przedstawimy nasze ulubione dyscypliny sportowe i zabawy. Podczas spacerów w okolicach przedszkola, zwrócimy uwagę na konieczność przebywania na świeżym powietrzu.

 

Co robimy w jesienną szarugę?

Po wysłuchaniu opowiadania A. Galicy „Nuda” porozmawiamy na temat, „Czym jest nuda?”, oraz na temat sposobów radzenia sobie z nudą. Skonstrujemy grę, ścigankę, „Kto pierwszy dotrze do mety?” wg. E.Gruszczyk-Kolczyńskiej. Bawiąc się kropelkami deszczu wyciętymi z kartonu; posegregujemy je, przeliczymy, będziemy dodawać i odejmować. Ułożymy obrazki z kropel deszczu i nakleimy je na kartce. Przedstawimy za pomocą mimiki i gestów – uczucia i emocje.

 

Moje domowe zwierzątko.

Porozmawiamy na temat zwierząt hodowanych w domach: pies, kot, rybki, żółw, myszka, chomik, papuga. Określimy warunki, w jakich żyją. Dowiemy się, w jaki sposób należy się nimi opiekować. Jaką pracę wykonują, co robią by pomóc człowiekowi? – dowiemy się z wiersza R.M. Grońskiego pt. ”Bardzo zajęte psy”. Porozmawiamy na temat kontaktów dzieci z psami, dowiemy się, co robić by uniknąć ataku i jak zachować się w razie spotkania z rozdrażnionym psem. Porozmawiamy o tym jak należy postępować z nieznajomym psem.  Poznamy znaczenie słów: ptaki, ssaki, ryby.Weźmiemy udział w akcji „Pomóżmy pieskom i kotkom z Azylu.”