Zamierzenia grupa 4

Zamierzenia

Jesteśmy Polakami

Po wysłuchaniu legendy „O Lechu i białym orle” przypomnimy sobie jak wygląda godło Polski i gdzie możemy je zobaczyć. Po wysłuchaniu wierszyka Cz. Janczarskiego: „Co to jest Polska”, obejrzymy mapę konturową Polski, wspólnie odczytamy wyrazy: Bałtyk, Wisła, Odra, Gniezno, Warszawa, Kraków, Gdańsk. Przypomnimy i utrwalimy sobie wszystkie zwrotki Hymnu Polski, „Mazurka Dąbrowskiego”. Zwrócimy uwagę na prawidłową postawę podczas jego śpiewania. Oglądać będziemy ilustracje przedstawiające tradycyjny strój szlachecki – kontusz. Wysłuchamy utwór pt.: „Ostatni Mazur” z płyty CD. Nauczymy się tradycyjnego tańca polskiego – Mazura do poznanej muzyki. Weźmiemy udział wraz z dziećmi z innych grup w uroczystościach przedszkolnych związanych z Rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 Spotkania z poezją Danuty Wawiłow

Założymy na sali grupy IV kącik, w którym zostaną wyeksponowane książki z wierszami różnych poetów, a wśród nich książek z wierszami Danuty Wawiłow i jej córki, Natalii Usenko. Wysłuchamy wiersz D. Wawiłow pt. „ Król”, w trakcie recytacji którego narysujemy portret króla z wiersza. Po wysłuchaniu wiersza pt. „Rupaki” postaramy się zapamiętać jak najwięcej informacji na temat tytułowych bohaterów wierszyka, wymyślać będziemy „Rupakowy taniec”. Z wykorzystaniem niepotrzebnych skarpetek, rękawiczek, guzików, kolorowych włóczek, kokard, folii samoprzylepnych i innych materiałów wykonamy swoje rupaki. Nauczymy się piosenki pt. „Szybko, szybko” do słów wiersza D.Wawiłow. Obejrzymy album z poezją dziecięcą, którego współautorkami są D. Wawiłow i jej córka, Natalia Usenko.

               Nasi ulubieńcy

Posłuchamy wiersza D. Wawiłow „Marzenie”. Oglądniemy  prezentowane ilustracje przedstawiające zwierzęta domowe, umieścimy  podpisy pod ilustracjami. Przeliczamy sylaby, oraz głoski w poszczególnych wyrazach. Rozwiążemy  zgadywanki pantomimiczne „Zwierzyniec”. Posłuchamy wierszyka  L. Krzemienieckiej pt. „Kłopoty Burka z podwórka”, nawiązujemy do akcji przedszkolnej „Gwiazdka dla zwierząt ze schroniska” – polegającej na gromadzeniu karmy, kocyków…  uwrażliwianiu na los zwierząt bezdomnych. W zabawie  „Pracujące psy” – rozmawiamy na temat niektórych zadań, które wykonują psy: strażnik domu, ratownik, przewodnik, pasterz, tropiciel, terapeuta, …- Weźmiemy udział w zabawie logopedycznej – naśladujemy odgłosy zwierząt domowych.

Książka moim przyjacielem

Skąd mamy książki? – rozmowa na temat miejsc, gdzie możemy kupić lub pożyczyć książki, znaczenia słów biblioteka, księgarnia, antykwariat. Pójdziemy na wycieczkę do biblioteki. Założymy  w sali przedszkolnej biblioteki. Rozwiążemy zagadki słowne  i ruchowych. Dobierzemy  ilustracji do usłyszanego tekstu. W zabawie  Dobry i zły bohater –poklasyfikujemy   bohaterów literackich , znanych z bajek i opowiadań ze względu na jego charakter i postępowanie. Uzasadnimy  swój  wyborów .W Grze czytelniczej  – „Postacie z bajek” – dopasowujemy  podpisy  do ilustracji   (np. czarodziej, smok, król , królowa, kopciuszek). Wykonamy prace plastyczną ,,Mój ulubiony bohater”