Zamierzenia grupa 4

Zamierzenia

Skok w Nowy Rok

Oglądniemy różne zegary w tym klepsydrę w zabawie badawczej ,,Zegary i zegarki”. Opiszemy ich wygląd, porównamy ich wygląd. W zabawie ,,Kartki z kalendarza” oglądniemy zgromadzone kalendarze. Wyjaśnimy znaczenie pojęcia kalendarz, dowiemy się co możemy wyczytać z kalendarza, ile miesięcy jest w roku, co oznaczają czerwone wpisy w kalendarzu. -Posłuchamy opowiadania Lucyny Krzemienieckiej ,,O Nowym Roku i młynarzu Sylwestrze. Porozmawiamy na temat treści opowiadania, wymienimy głównych bohaterów. Uczestniczyć będziemy w zabawie słownikowej ,,Noworoczne postanowienie”. Poznamy wiersz H.Bechlerowej ,,Nowy Rok”. Poznamy wiersz Grażyny Koby ,,Rok”. Omówimy treść wiersza. Wymienimy po kolei miesiące w roku oraz opowiemy czym się charakteryzują.

Babcia i Dziadek

Posłuchamy opowiadania Olgi Masiuk ,,Jedna pani w tramwaju”. Porozmawiamy na temat opowiadania oraz dlaczego starsze osoby mogą mieć problemy. W zabawie słownikowej ,,Moi dziadkowie” opowiemy o swoich dziadkach lub innych starszych osobach. Wspólnie sformułujemy zasady kulturalnego zachowania wobec starszych osób.Uczestniczyć będziemy w zabawie naśladowczej ,,Ojciec Abraham”. Poznamy piosenkę ,,Dziadku nasz kochany”. Śpiwać będziemy zespołowo i indywidualnie.W zabawie ,, Magiczny kufer” nazwiemy przedmioty z młodości dziadków i babć. -Nauczymy się wiersza W.Chotomskiej ,,Wiersz dla babci”.Pracować będziemy nad układem tanecznym, który zaprezentujemy dla naszych dziadków.

 

W górach

Podczas oglądania ilustracji przedstawiających krajobraz górski, porównamy go z innymi krajobrazami. W kąciku regionalnym zgromadzimy rekwizyty związane z górami. Wysłuchamy legendy podhalańskie „O zbójniku Janosiku” i „O śpiącym Rycerzu”. Zapoznamy się również ze zwyczajami ludzi mieszkających w górach. Słuchając góralskich przyśpiewek zwrócimy uwagę na użytą w nich gwarę. Nauczymy się tańca do piosenki pt.: „W murowanej piwnicy”.

 

W zdrowym ciele – zdrowy duch

Po wysłuchaniu opowiadania M. Kownackiej „O grubej Balbinie, o katarze i pierzynie”, będziemy rozmawiać o przyczynach przeziębień oraz sposobach zapobiegania im. Po wysłuchaniu wierszyka Cz. Janczarskiego „Chory kotek” posegregujemy ilustracje przedstawiające pożywienie, na posiłki zdrowe i niezdrowe. Wykorzystując ilustracje produktów spożywczych ułożymy własny jadłospis. Sprawdzimy właściwości mydła, określimy jego cechy. Zrobimy bańki mydlane. Po wysłuchaniu wierszyka J. Tuwima „Raz – Dwa – Trzy”, ruchem przedstawimy nasze ulubione dyscypliny sportowe i zabawy. Podczas spacerów w okolicach przedszkola, zwrócimy uwagę na konieczność przebywania na świeżym powietrzu.