Zamierzenia grupa 4

Zamierzenia

I ja mogę być świętym Mikołajem

Zakładamy kalendarz adwentowy i gromadzimy codziennie w nim cukierki zbliżając się do świąt Bożego Narodzenia w kąciku przyrody. Rozmawiamy o św. Mikołaju w oparciu o wiedzę i doświadczenia dzieci. Próba odpowiedzi na pytanie: czy ty możesz też pomagać innym? W jaki sposób? Dowiadujemy się na temat kim był i dlaczego wędrował na podstawie legend. Udział w akcji w corocznej  „góra grosza”- zbieranie groszy dla domu dziecka, zaznaczanie pisakiem ilości monet w szklanej skarbonce. Rysujemy pastelami listy do św. Mikołaja na temat: co sprawi mi przyjemność. Pieczenie pierniczków do Domu Opieki Społecznej.  Uczymy się piosenek :” List do św. Mikołaja”, ”Św. Mikołaj”, „Św. Mikołaj jedzie samochodem”..Bawimy się z workiem.W zabawie dydaktycznej „gdzie to jest” doskonalimy umiejętności stosowania określeń położenia, wyszukiwania przedmioty według podanej cechy. Opowieść ruchowa „Z Mikołajem” wykorzystanie nagrań z dźwiękami, skakanek, kółek i woreczków. Zabawa słuchowa z dzwoneczkiem- „Dzwoneczek renifera” Gramy w grę czytelniczą „Mikołajowe prezenty” przy pomocy figurek z „jajek niespodzianek” oraz pudełeczka z przegrodami. Udział w akcji „Pomagamy psom i kotom z schroniska”. Zachęcenie do włączenia się do akcji prowadzonej w naszym przedszkolu. Stworzenia nastroju oczekiwania na przybycie wyjątkowego gościa..Uroczyście przyjmujemy św. Mikołaja w naszej sali- śpiewamy piosenki dla niego, radujemy się , rozmawiamy i zadajemy pytania.

Ptaki zimowa porą

Gromadzimy ziarna, słoninę, smalcu w kąciku przyrody. Codziennie uzupełniamy porcję karmy w karmniku. Przygotowanie ze zgromadzonych smakołyków „ptasiej choinki”. Obserwacja ptaków, jakie przylatują do karmnika, rozróżnianie ich po wyglądzie i nazywanie. Słuchanie głosów ptasich z nagrania magnetofonowego, łączenie ich z odpowiednim ptakami. Zabawa dydaktyczna „Ptaszki w karmniku”/przeliczanie, posługiwanie się określeniami , określanie położenia, klasyfikowanie wg rodzaju.

Idą święta

Słuchamy wiersza T. Chudego: „Idą święta” i opowiadania A.Galicy „Komu potrzebne jest Boże Narodzenie?”, rozmawiamy na temat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia , zwyczajów związanych z tym okresem .Układamy historyjkę obrazkową „Skąd się biorą choinki?”, posługujemy się określeniami czasu; teraz, najpierw, potem. Wykonujemy ozdoby na choinkę, ubieramy nimi drzewko , utrwalając określenia położenia przedmiotów.  Segregujemy ozdoby choinkowe wg. koloru, materiału z jakiego są wykonane, kształtu w zabawie dydaktycznej. Poznajemy słowa i melodię piosenki  ”Zielony gość”. W zabawie słownej „Nasza choinka jest..” wzbogacamy słownik w przymiotniki. Uczestniczymy we wspólnej Wigilii, łamiemy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, spożywamy potrawy wigilijne i wspólnie kolędujemy. Rozwiązujemy zagadki o tematyce świątecznej. Bawimy się w zabawy; „ Nasze ozdoby są…”- tworzymy listę atrybutów,  „Rymowanki” – tworzymy rymy do podanych wyrazów.