Zamierzenia grupa 4

Zamierzenia

Niech żyje bal

Dowiemy się, co to jest karnawał i jak długo trwa. Wyszukamy rekwizyty, które kojarzą nam się z karnawałem, prawidłowo je nazwiemy i ułożymy pod nimi podpisy. Rozwiążemy zagadki słowne i ruchowe na temat, „Kim będę na balu?”. Podczas zabawy balonikami, umieścimy je w przestrzeni zgodnie z poleceniem nauczyciela. W tańcu będziemy je trzymać podanymi częściami ciała. Poznamy różne przedmioty do mierzenia; między innymi: termometr, zegar, centymetr krawiecki, wagę. Wyjaśnimy sobie różnicę między słowem mierzyć, a przymierzać. Zmierzymy pojemność wody w butelkach.

Spiżarnia dla ptaków                                                                                             

Będziemy oglądać, rozpoznawać na ilustracjach i nazywać ptaki ,które spotykamy w Polsce zimą: wróble, sikorki, wrony, kruki, sroki, gile, jemiołuszki. Ułożymy pod nimi odpowiednie podpisy.  Określimy ich wygląd i cechy charakterystyczne. Rozwiążemy zagadki i ułożymy historyjkę obrazkową na temat pomocy ptakom  w zimie. Ułożymy pod ilustracjami odpowiednie podpisy. Na podstawie opowiadania S. Szuchowej „Spiżarnia ptaków” dowiemy się, co lubią ptaki? Będziemy oglądać pokarm dla ptaków: groch, kukurydzę, pszenicę, proso, słonecznik, płatki owsiane, słoninkę. Przyniesiemy do przedszkola pokarm dla ptaków i codziennie uzupełnimy porcję  karmy w karmniku. Poznamy zabawy kołowe; „Łabędzie”, „Lata ptaszek”.

Nasze ulubione zabawy zimowe – Bezpiecznie na śniegu

Podczas spacerów w okolicach przedszkola, obserwować będziemy zmiany zachodzące w przyrodzie, świadczące o trwającej zimie. Po wysłuchaniu wierszyka  J. Korczakowskiej „Kto chce jeździć razem ze mną”, rozmawiać będziemy o swoich ulubionych zabawach na śniegu, oraz wynikających z nich zagrożeniach. Weźmiemy udział w zgadywankach pantomimicznych: ,,Mistrzowie sportu”. Poznamy piosenkę pt. ,,Zimowe zabawy”. Namalujemy pastą do zębów i farbami plakatowymi pracę plastyczną nt. „Zimowe zabawy”. W zabawie badawczej „ Woda i lód”- sprawdzimy wpływ temperatury na zamarzanie wody i topnienie śniegu. Utrwalimy sobie znajomość stanów skupienia wody. Po wysłuchaniu fragmentów baśni  H. Ch. Andersena „Królowa Śniegu” weźmiemy udział w zabawach logopedycznych nt. „Wyprawa do Zamku Królowej Śniegu”.

W górach

Podczas oglądania ilustracji przedstawiających krajobraz górski, porównamy go  z innymi krajobrazami. Po wysłuchaniu wierszyka H. Ożogowskiej „Na hali”, w kąciku regionalnym zgromadzimy rekwizyty związane z górami. Wysłuchamy legendy podhalańskie „O zbójniku Janosiku” i „O śpiącym Rycerzu”. Poznamy wyposażenie chaty góralskiej, stroju regionalnego, oraz przedmiotów codziennego użytku. Zapoznamy się również ze zwyczajami ludzi mieszkających w górach. Słuchając góralskich przyśpiewek zwrócimy uwagę na użytą w nich gwarę. Nauczymy się tańca do piosenki pt.: „W murowanej piwnicy”.