Zamierzenia grupa 4

Zamierzenia

Witajcie Kochani!!

W tym tygodniu bardzo ważne święto! Na pewno każdy z Was wie, że obchodzimy „Dzień Dziecka” i dlatego w nadchodzącym tygodniu proponujemy temat :

 

 „ Święto Wszystkich Dzieci”

 

Na Wasze zdjęcia czekamy pod adresem:  zadaniagrupa4@gmail.com  , aby umieścić  je na stronie naszego przedszkola w zakładce:  4 grupa – wykonane zadania

Życzymy udanej zabawy!!!

panie: Angelika i Renata

 

Drodzy rodzice!

Podczas tych zabaw Wasze Dziecko:

 • pozna sposoby obchodzenia Dnia Dziecka w różnych państwach,
 • pozna zabawy i zabawki dzieci z różnych stron świata
 • akceptuje odmienność drugiego człowieka
 • myśli i działa empatycznie
 • Poznaje swoje prawa
 • Doskonali logiczne myślenie poprzez rozwiązywanie zadań;
 • Chętnie podejmuje zabawy przy muzyce, odtwarza ruchem, mimiką, gestem jej charakter;
 • Uważnie posłucha treści utworu
 • Wykona samodzielnie prace plastyczną : namaluje, ozdobi według pomysłu ,
 • ćwiczy sprawność manualną.
 • rozwija inwencję twórczą
 • wykonuje ćwiczenia grafomotoryczne.
 • rozwija koncentrację wzrokową

Tygodniowy plan realizacji podstawy programowej w grupie IV  na okres:

 01.06 – 05.06 2020

 

 1. Na początku chciałybyśmy złożyć Wam NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA DZIECKA: https://www.youtube.com/watch?v=SAcM2gYvfD0&app=desktop

 

 1. A czy wiesz, że:

Dzień dziecka nie zawsze obchodzony jest 1 czerwca

Mimo, że Dzień Dziecka świętowany jest międzynarodowo, nie w każdym kraju przypada na tą samą datę. W Polsce, Niemczech i Chinach świętujemy go 1 czerwca. Z kolei w Japonii i Korei Południowej  dzieci i rodzice celebrują go 5 maja. We Francji, Indiach i Kanadzie Dzień Dziecka przypada na 20 listopada i to właśnie ten dzień jest obchodzony przez Unicef, jako Dzień Dziecka. Pozostałe kraje obchodzą dzień dziecka w indywidualnych terminach.

Dzień dziecka ma różne przesłanie

 • „Biała niedziela” – na wyspach Oceanii dzieci ubierane są na biało i udają się z rodzicami do kościoła.
 • „Szacunek dla dzieci” – to z kolei główny motyw do świętowania w Kanadzie, Korei Południowej i Japonii.
 • „Dzieci jako nasza nadzieja” – pod tym hasłem celebrują Amerykanie oraz Turkowie.
 • „Więź rodzice-dzieci” – to główny powód obchodzenia tego dnia na Tajwanie i w Chile.
 • „Prawa dzieci” – pod tym hasłami świętuję się w RPA oraz Indiach.

 

Dzień dziecka to nie tylko życzenia i prezenty

We wszystkich krajach dzieci dostają życzenia od swoich rodziców, w części są dodatkowo prezenty. Są jednak różne kraje, w których Święto Dziecka obchodzone jest nieco inaczej niż w Polsce oraz miejsca gdzie Święto Dziecka służy do upamiętnienia ważnego wydarzenia.

 • Indie – kolorowe mundurki

W Indiach obchodzi się urodziny Jawaharlal Nehru, pierwszego premiera Indii, który ustanowił Dzień Dziecka. W związku ze świętem, dzieci nie muszą zakładać do szkoły mundurków i mogą przyjść ubrane na kolorowo. Dodatkowo do wybranego przez dziecko stroju, przypinana jest róża, którą dziecko może przekazać dalej.

 • Chiny – wolne od szkoły

W Chinach w tym dniu dzieci mają wolne od szkoły, a osoby poniżej 14 roku życia mogą liczyć nawet na prezent od władz.

 • Japonia – podział na płeć

Japonia świętuje Dzień Dziecka 2 razy w roku, a to za sprawą podziału na płeć. Dziewczynki mają swój dzień w marcu (3.03), a chłopcy w maju (5.05). Jest to oparte na  długoletniej tradycji pochodzącej aż z VIII wieku. Dziewczynki w tym dniu przygotowują się na festiwal lalek, chłopcy na festiwal samurajów. Japończycy w tym dniu dekorują swoje domy lalkami i kwiatami śliwki.

 • Korea Północna – parada

W Korei Północnej świętuje się powołanie „Korpusu Młodych Pionierów” na paradzie.

 • Meksyk – wyjątkowe zajęcia w szkołach

Meksyk, zamiast odwoływać lekcje, przygotowuje specjalne zajęcia, by wspólnie celebrować czas z  najmłodszymi. W tym czasie dzieci mają dużo aktywności sportowych lub zajęć związanych ze wspólnych gotowaniem. Czyli podobnie jak w Polsce.

 • Nowa Zelandia – święto rodziny i miłości

W Nowej Zelandii święto oparte jest na lokalnym Maori, który strzegł skarbów. Głównej ideą tego dnia jest to, aby w tym dniu świętować pokój i miłość.

 

 1. Posłuchaj piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=7K3_mSb1zRQ&app=desktop

 

– Czy zapamiętałeś z jakich krajów pochodziły dzieci? (jeśli nie, posłuchaj jeszcze raz)

– A co łączy wszystkie te dzieci, jakie mają cechy wspólne?

 

 1. Inaczej wyglądają również zabawy dzieci z różnych stron świata (ale, czy aż tak bardzo się różnią od naszych??)

 

 1. Zakręcona tradycja

Żydowskie święto Chanuka to czas radości – celebrowany przez osiem dni. Podczas gdy dorośli zapalają świece na tradycyjnym ośmioramiennym świeczniku, dzieci bawią się drejdlem (po hebrajsku sewiwon) – specjalnym bączkiem, na którego czterech ścianach znajdują się hebrajskie litery, które są pierwszymi literami słów w zdaniu: nes gadol haja po („wielki cud stał się tu”). Emocji dodaje fakt, że jest to gra na pieniądze – nie prawdziwe, ale czekoladowe chanuka geld. O wyniku decyduje szczęście gracza – należy zakręcić bączkiem i sprawdzić, co znajduje się na boku, na który upadł.

A w Polsce: Bączek, czyli jedna z najstarszych zabawek świata, jest dostępny w klasycznym stożkowatym kształcie i bogatej palecie zdobień.

 

 

 

 1. Konik z Dalarny

Pierwowzorem tej zabawki miał być Slepnir – rumak należący do Odyna, króla bogów nordyckich. Faktem jest, że po dziś dzień drewniany konik z regionu Dalarna to jedna z ulubionych zabawek szwedzkich dzieci, symbol kraju i popularna pamiątka.

A w Polsce: Konik zwierzyniecki zwany lajkonikiem.

 

 1. Pyszna zabawa

Tò he to tradycyjna zabawka wietnamskich dzieci. Figurki w kształcie zwierząt, kwiatów czy bohaterów bajek niegdyś wyrabiane na święta Tet oraz Trung Thu obecnie są sprzedawane na wszystkich straganach i targach. Jeśli zabraknie pomysłów do zabawy, figurki wykonane z kolorowego ryżu można po prostu zjeść.

A w Polsce: Cukrowe figurki na odpustach (i urodzinowych tortach).

 

 

 1. Kaczka dziwaczka 

Indonezyjskie dzieci wykorzystują twardą skórkę owocu jeruk bali, czyli pomarańczy olbrzymiej do konstruowania różnych wersji ich ulubionej zabawki. Powyginaną skórkę przymocowują do patyka i „wyprowadzają na spacer” swojego owocowego przyjaciela. Ten w podziękowaniu fikuśnie człapie.

A w Polsce: Jako produkt tradycyjnego rękodzieła zabawka jest dostępna pod różnymi postaciami: kaczki człapki, foczki człapki czy dinozaura człapaka.

 

 

 1. Mbube! Mbube!

Czyli lew! lew! to gra dzieci ludu Zulu z RPA. Uczestnicy tworzą okrąg wokół dwóch osób z zawiązanymi oczami – jedna z nich jest lwem, a druga antylopą – po czym kręcą obiema osobami tak, by te straciły orientację. Gdy „lew” zbliża się do „antylopy”, publiczność dopinguje głośniej, gdy się oddala, pozostali gracze cichną.

A w Polsce: Gra powszechnie znana pod nazwą „ciuciubabka”.

 

 

 1. Opona i kijek

Dziecięca kreatywność nie zna granic – dlatego maluchy potrafią wyczarować zabawki ze wszystkiego, co mają pod ręką. Przykładem tej niezwykłej dziecięcej fantazji jest popularna w całej Afryce zabawka składająca się z… opony i kijka. W Tunezji nazywa się ona al gorgiba. Znana jest także inna wersja tej zabawki, w której oponę zastępuje metalowa obręcz. Gra rozwija sprawność i koncentrację – należy uważać, aby popychana przez kijek obręcz się nie wywróciła.

A w Polsce: Naszym odpowiednikiem jest gra w piłkę uderzaną specjalnym kijem zwanym również palantem (bijakiem).

 

 1. Dmuchawce, latawce, wiatr

Chińczycy są mistrzami wynalazków. Oprócz przełomowych dla ludzkości odkryć, takich jak kompas, proch, druk i papier, to właśnie im zawdzięczamy latawce. Pierwotnie stosowane do straszenia przeciwników i przesyłania informacji, obecnie wykorzystywane są głównie dla przyjemności. Puszczanie latawców stało się jedną z ulubionych zabaw dzieci na całym świecie, a Chińczycy do tej pory celebrują to odkrycie w Dniu Latawca, który na stałe wpisał się w kalendarz hucznych uroczystości i jest obchodzony 9. dnia 9. miesiąca roku.

A w Polsce: Latawce znane są od czasów najazdu Tatarów, a Dni Latawca obchodzone są w Płocku. 

 1. Śnieżny futbol

Mroźny klimat nie zniechęca dzieci z Alaski do zabaw na świeżym powietrzu. Okazuje się, że mocno ubity śnieg może w pełni zastąpić piłkarską murawę, a ma tę zaletę, że jest wszędzie – a więc każdą okolicę da się zamienić w boisko. Tradycyjnie do tej gry wykorzystywany jest skórzany worek wypchany sierścią łosia, a reguły są bardzo podobne do klasycznych zasad futbolu – celem jest wbicie piłki za linię bramkową drużyny przeciwnej. Na rozgrzewkę!

A w Polsce: Sport dla wszystkich – szczególnie przed Euro 2012.

 

 1. Japońska święta

Akabeko, czyli dosłownie „czerwona krowa”, to tradycyjna japońska zabawka popularna w regionie Aizu. Swoją sławę zawdzięcza legendzie: według niej Akabeko, wówczas jeszcze jako prawdziwa krowa, była jednym ze zwierząt pociągowych pomagających przy budowie świątyni Enzōji. Zabawa akabeko jest całkowicie bezpieczna – gwarantuje to przypisywana jej funkcja szczęśliwego amuletu.

A w Polsce: Bazyliszek, bohater legendy, który stał się pierwowzorem maskotek i gadżetów dla najmłodszych.

 

 1. Z kopca w kosmos 

Które dziecko nie chciałoby mieć w domu ulubionego bohatera z bajki? Zapewne każde i właśnie dlatego pluszaki rodem z kreskówek robią międzynarodowe kariery. Do tych rysunkowych sław należy również Krecik (po czesku Krtek) znany z cyklu filmów animowanych autorstwa Zdenka Millera. Obecnie krecika można przywieźć do domu w niemal każdej postaci – jako maskotkę, magnes, wycinankę czy puzzle. A wszystko zaczęło się od przypadku: poszukując nowej postaci, która nie byłaby podobna do zwierząt znanych z filmów Disneya, Miler wybrał się do lasu. Inspirację znalazł dopiero na polanie, gdzie potknął się o kopiec kreta. Sława nowego bohatera przybrała kosmiczne rozmiary. Dosłownie, bo jako maskotka krecik poleciał w kosmos z załogą promu Endeavour w jego ostatnią misję STS-13.

A w Polsce: Miś Uszatek, niezapomniany bohater polskiej bajki, dzieło pisarza Czesława Janczarskiego oraz ilustratora Zbigniewa Rychlickiego.

 

 

 1. Zaproś domowników do zabawy w „Tam-tamy” – możecie do tego użyć sprzętu gospodarstwa domowego np. garnków. Jedna osoba wystukuje wymyślony przez siebie rytm, a druga musi go powtórzyć. Po czym następuje zamiana ról. Rytmy powinny być coraz dłuższe i trudniejsze!

 

 1. „Masażyk afrykański” – poproś mamę lub tatę o przeczytanie wierszyka i jednoczesne wykonanie na Twoich plecach czynności wymienionych w nawiasach. Po  zamianie – dorosły czyta tekst, a Ty wykonujesz masażyk.

 

 

Afrykańskie słońce mocno w plecy piecze ( rysowanie koła)

Nasz jeep po pustynnym piasku wolno jedzie ( małe koła)

Wtem widzimy słonia, który wolno człapie (naśladow. chodu słonia)

Przy palmie siedzi małpa  po głowie się drapie (drapanie)

A ja  przytulam się mocno do mojego taty (gest objęcia partnera)

Bo właśnie biegną do nas ogromne żyrafy(uderzanie pięściami)

Wtem burza piaskowa niebo przesłoniła (rysowanie chmur)

Cała nasza grupa w namiocie się skryła.( rysowanie trójkąta).

 

 1. ”Nosimy dzbany z wodą”- Zaproponuj domownikom konkurs, w którym należy jak najdłużej spacerować po mieszkaniu z umieszczonym na głowie przedmiotem ( np. książką). Aby utrudnić zabawę, możecie ułożyć tor przeszkód, który należy pokonać.

 

 1. Jeśli chcesz poznać bajki dzieci z różnych stron świata – poproś mamę lub tatę, żeby odwiedzili stronę i przeczytali Ci wybrane teksty.

 

http://miedzykulturowa.org.pl/czytelnia/bajki/

 

 1. Posłuchaj piosenki o dzieciach z całego świata:

https://www.youtube.com/watch?v=Y_kIVuTfVk4

 

 1. Rozwiąż zadania:

Załącznik nr 1

Załącznik nr 2

Załącznik nr 3

Załącznik nr 4

Załącznik nr 5

Załącznik nr 6

Załącznik nr 7

 

 1. Posłuchaj opowiadania pt. „Prawa”:

Porozmawiaj z Rodzicami na temat:

– Co to znaczy, że mamy do czegoś prawo?

 – Czy ktoś może Cię bić?

– Czy ktoś może zabrać Cię z dala od mamy i taty?

– Czy ktoś może zakazać Ci się bawić?

 – Czy ktoś może Cię zmusić do zrobienia czegoś złego?

 

 1. Wielkim obrońcą Praw Dziecka był Janusz Korczak zwany  też „Pandoktor”, który podczas II Wojny Światowej opiekował się sierotami w Warszawie. Napisał On również wiele pięknych książek dla dzieci.

 

Poproś  mamę lub tatę, żeby przeczytali Ci wierszyk pt. „Prawa dziecka” – Janusza Korczaka

 

Niech się wreszcie każdy dowie

I rozpowie w świecie całym,

Że dziecko to także człowiek,

Tyle, że jeszcze mały.

Dlatego ludzie uczeni,

Którym za to należą się brawa,

Chcąc wielu dzieci los odmienić,

Spisali dla was mądre prawa.

Więc je na co dzień i od święta

Spróbujcie dobrze zapamiętać:

 Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,

A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.

 Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi

I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.

 Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,

I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.

 Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,

Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.

 Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,

Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.

 Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,

A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.

Tak się tu w wiersze poukładały,

Prawa dla dzieci na całym świecie,

Byście w potrzebie z nich korzystały

Najlepiej, jak umiecie.

 

 1. Czy wiesz, że jest organizacja, która dba o to, by dzieci miały swoje prawa – UNICEF. Ludzie pracujący w tej organizacji spisali wszystkie prawa dziecka i stworzyli KONWENCJĘ PRAW DZIECKA. Jeśli jakiemuś dziecku dzieje się krzywda, to może się poskarżyć do RZECZNIKA PRAW DZIECKA.

konwencja_dla_dzieci

 1. Posłuchaj piosenki o prawach dziecka:

https://www.youtube.com/watch?v=sFF–8q1Eek&app=desktop

 

 1. Obejrzyj bajkę pt. „Król Maciuś Pierwszy” zrealizowaną na podstawie powieści Janusza Korczaka o tym samym tytule. Serial opowiada o chłopcu, który po śmierci swojego ojca został królem. Największym pragnieniem Maciusia jest, aby wszystkie dzieci na całym świecie były szczęśliwe i aby spełniły się wszystkie ich marzenia.

https://www.youtube.com/watch?v=Yb1GmDbuarI&list=PLKFwt0_DMKt51lcFMcybYr4ATsrIl7GQi&index=2&app=desktop

 

– Możesz również posłuchać fragmentów książki Korczaka czytanej przez aktora teatru

https://www.youtube.com/watch?v=wRF2fdrKoK0&app=desktop

 

 1. W załączniku „Portrety” znajdują się portrety dzieci namalowane przez znanych artystów: Wyspiańskiego, Matejkę, Boznańską. Obejrzyj je z rodzicami, wybierz jeden z nich (a może znajdziecie z rodzicami jeszcze inny obraz w internecie) a następnie spróbuj przybrać taką samą pozę jak bohater portretu, a mama lub tata wykonają Ci zdjęcie.

portrety dzieci

Koniecznie wykonane zdjęcia przyślijcie na nasz adres zadaniagrupa4@gmail.com, a my porównamy z oryginałem 

Życzymy świetnej zabawy!

 

 1. Posłuchaj wierszyka D. Wawiłow „Jak będę dorosła” czytanego przez mamę lub tatę:

 

Jak mi ręce urosną,

jak mi nogi urosną,

jak już będę dorosła

i wysoka jak sosna,

to zostanę, zostanę, zostanę… no, kim?

To na pewno zostanę lekarzem!

Przyjdę w białym fartuchu,

mamie zajrzę do ucha,

tatę klepnę po brzuchu,

powiem: ,,Trzyma j się, zuchu!”,

i zapiszę, zapiszę, zapiszę… no, co?

I zapiszę paskudne lekarstwo!

Co mi płacze i krzyki!

Będę robić zastrzyki!

Będę strasznie się trudzić!

A jak już mi się znudzi,

to zostanę, zostanę, zostanę… no, kim?

To zostanę okrutnym piratem!

Nie posłucham się taty.

Będę strzelać z armaty,

będę w worku pękatym

przechowywać dukaty,

będę straszną mieć brodę i pistolet… i co?

I piracką przepaskę na oku!

Co mi wiatry i burze!

Mogę trwać jak najdłużej!

Niechaj żyją podróże!

A jak nimi się znużę,

to pojadę, pojadę, pojadę… no, gdzie?

To pojadę z powrotem do mamy!

 

– A Ty, kim chciał(a)byś zostać, jak dorośniesz? Opowiedz o tym domownikom.

Poproś rodziców, żeby pokazali Ci swoje zdjęcia, kiedy byli w Twoim wieku. Zapytaj, czy pamiętają, o czym wtedy marzyli

 

 1. Posłuchaj piosenki

https://www.youtube.com/watch?v=ubkfk1xxQhY&app=desktop

Namaluj swoje marzenie – zdjęcie wykonanej pracy koniecznie przyślijcie na nasz adres zadaniagrupa4@gmail.com

 1. Możesz podczas malowania posłuchać utworu R. Schumana pt. „Marzenie”

https://www.youtube.com/watch?v=HrBMrTH2Jh4

 

 1.  Zapraszamy Cię teraz do zabawy z muzyką. Poproś rodziców, żeby włączyli Ci film i powtarzaj ruchy zgodnie ze słowami piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=tGBab-VK0Ro

 

 1. I jeszcze kilka zadań: 

Załącznik nr 8

Załącznik nr 9

Załącznik nr 10

Załącznik nr 11

Załącznik nr 12

Życzymy Wam wspaniałej zabawy! Czekamy na Wasze zdjęcia pod adresem zadaniagrupa4@gmail.com.

panie Angelika i Renata

 

Witam was na kolejnej lekcji angielskiego

Good morning! Hello and how are you?

https://www.youtube.com/watch?v=CuI_p7a9VGs

Dziś zabawa z nowymi słówkami:

https://www.youtube.com/watch?v=LF3crlV28xA

Czas na przypomnienie słówek dotyczących  owadów , które może spotkasz na łące.

https://www.youtube.com/watch?v=tksBMUzZUAs

Przypomnij części ciała w innej niż zwykle  piosence:

https://www.youtube.com/watch?v=vXXiyIGqliE

Goodbye, see you soon

https://www.youtube.com/watch?v=DuwTW6DzObs

Niestety nie możemy nadal się spotkać .Myślę że te piosenki, które wam proponuję podobają wam się i wspólnie uda nam się je zaśpiewać. Wybierzemy ulubione tak jak na lekcji. Pozdrawiam  -Pani Ania.

 

 

Witam Was drogie przedszkolaki uczęszczające na KATECHEZĘ!!!

 

Duch Święty daje nam odwagę. Zesłanie Ducha Świętego

 

Gdy Pan Jezus czterdziestego dnia wstąpił do nieba Apostołowie razem z Maryją modlili się i oczekiwali na obiecanego Ducha Świętego.

Posłuchajcie, co stało się w dziesiątym dniu:

https://youtu.be/VQoqY43GC1s

 • Czy Apostołowie widzieli i słyszeli Ducha Świętego?

Bezpośrednio nie, ale tak całkiem niepostrzeżenie i z pustymi rękami nie przyszedł…

Apostołowie usłyszeli szum z nieba, odgłos „jakby gwałtownie wiejącego wiatru” (Dz 2, 2). To był jeden ze zwiastunów zbliżających się odwiedzin. Jak brzmiał ten szum? Tego nie wiemy, ale możemy spróbować sami zrobić duszo szumu wykorzystując do tego np. foliową siatkę.

Potem nagle nad głowami Apostołów pojawiło się światło. Było to coś, jak płomienie ognia.

Jednym z ważnych darów, które przyniósł Duch Święty była i jest odwaga.  Dorośli nazywają ją męstwem. Widzieliśmy, że nasi bohaterowie po odwiedzinach Ducha Świętego przestali się bać i opowiadali wszystkim i na wszelkie sposoby o Panu Jezusie. Takie się z nich zrobiły zuchy!

Duch święty zawsze nam pomaga, gdy czynimy dobro. Umacnia nas i daje siłę, tak jak Apostołom w wieczerniku.

 

Posłuchajcie piosenki; „Przyjdź Duchu Święty ja pragnę”

https://www.youtube.com/watch?v=87vYGwc6t3c

 

Pokolorujcie kolorowankę; Zesłanie Ducha Świętego.

Zesłanie Ducha Świętego

Panie Jezu, poślij do nas Ducha Świętego, żebyśmy mieli odwagę przyznać się do Ciebie, modlić się i śpiewać na Twoją chwałę!

 

Serdecznie pozdrawiam pani Marysia.

 

 

Propozycja dla uczestników kółka plastycznego

Witajcie Kochani ponownie!

Mamy dla was ciekawy pomysł plastyczny do zrealizowania – pszczółka z rolki papierowej.

Jak widać na obrazkach jest to projekt , w którym potrzebne będą:

– papierowa rolka

-żółty, czarny ,biały, różowy papier

-zszywacz

-klej

– pisak czarny i czerwony

-nożyczki

Patrząc na kolejne obrazki dowiecie się jaka jest  kolejność wykonania pszczółki.

Życzymy dobrej zabawy. Pochwal się swoją pracą wysyłając ją na adres mailowy zadaniagrupa3@gmail.com.

 

Powodzenia życzą pani Marysia i Pani Danusia.

 

 

Koło teatralne:

Weź lusterko i poproś mamę, aby czytała tekst i wykonuj ćwiczenia według treści tego wiersza.

Patrz w lusterko, otwórz buzię (dziecko szeroko otwiera usta)

Jeszcze szerzej-powiedz ,,aaaaa”

Teraz ząbki, jak ich dużo!

Pokaż wszystkie-cha, cha, cha

Jakiś smok patrzy w lusterko(wysuń język).

Już wychodzi, liczy ząbki(dotykaj językiem kolejnych zębów)

Jeśli zdolny jest ten język

Zrobi zaraz małą trąbkę (nabierz dużo powietrza do ust)

Już nadymasz całą buzie(nadymaj policzki)

Jak jabłuszko pełna jest

Smok zjadł jabłko, a królewny (mlaskają)

Jadą na koniku dwie ((klaskaj językiem, naśladując jadące konie)

-prr,prr,prr

Panny z konia wyskakują.

Miodem smoka już częstują(obliż językiem usta)

Oblizuje się smoczysko

-ale dobre to miodzisko!

Zabawę powtórz kilka razy.  Naucz się wiersza .,,Bąk”. Jest trudny, ale na pewno dasz radę. Powodzenia.

Spadł bąk na strąk,

A strąk na pąk.

Pękł pąk, pękł strąk.

A bąk się zląkł.

 

 

 

Kółko przyrodnicze

 W tym tygodniu zapraszam na oglądanie rybek akwariowych. Miłego oglądania. Pani Ania

Może znajdziesz na filmie nasze rybki z przedszkola?

https://www.youtube.com/watch?v=T3Uia8FiP2o

https://www.youtube.com/watch?v=iMk1WkFEEJI

Akwarium, neonek czerwony ciekawa rybka, czy aby na pewno?

https://www.youtube.com/watch?v=im53EEAnjl8

Pamiętasz jak oddychają ryby? Oglądnij ten filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=_BjKYd_beOE

 

I jeszcze coś dla wszystkich uczęszczających na kółko „Pierwszej pomocy”

https://www.lulek.tv/gry/darmowe/numery-alarmowe-200

 

Gimnastyka korekcyjna: