Zamierzenia grupa 4

Zamierzenia

Dzień flagi

Po wysłuchaniu wiersza Cz. Janczarskiego „Barwy ojczyste”, wyszukanie flagi Polski spośród innych. Przypomnienie, jakie są symbole narodowe. Ułożenie puzzli – Symbole narodowe. Ułożenie pod nimi napisów z liter. Poznanie literki „F,f” w różnych aspektach.

Dbamy o nasze zęby

Oglądanie swoich zębów w lusterkach, rozmowa na temat budowy zębów i ich przeznaczenia. Na podstawie wiersza J. Brzechwy „Natka – Szczerbatka” poznanie pracy dentysty, oraz sposobów dbania o własne zęby. Segregowanie  ilustracji przedstawiających produkty spożywcze zdrowe dla zębów, oraz produktów, które sprzyjają tworzeniu się próchnicy. Oglądanie przyborów do mycia zębów – poznanie etapów ich mycia. Codzienne mycie zębów przy lustrze w łazience i kontrolowanie techniki ich mycia.

Książka moim przyjacielem

Słuchanie wiersza pt. „Książka czeka „Hanny Łochockiej. Poznanie różnych ciekawostek o książkach; w jaki sposób zmieniała się książka na przestrzeni wieków. Oglądanie książek, rozmowa na temat tego, gdzie można znaleźć książki. Zabawa w małego drukarza: skonstruowanie stempli z wykorzystaniem materiałów codziennego użytku (plastikowe nakrętki, korki, drewienka, itp.) i odbijanie różnych motywów . Stworzenie książeczki, wymyślenie własnej historii i narysowanie jej. Zwrócenie uwagi na elementy zawarte na okładce książki: ilustracja, tytuł, imię i nazwisko autora. Przybliżenie sylwetki autorki wierszy dla dzieci Marii Konopnickiej. Zapoznanie z wierszami: „Krasnoludki”, „Stefek Burczymucha”, „Niezapominajki”, „Muchy samochwały”, „Żabka Helusi”, „Przy mrowisku”.

Dzień Mamy i Taty

 Słuchanie wierszy o tematyce rodzinnej. Swobodne rozmowy na temat swoich mam i tatusiów. Opisywanie wyglądu, malowanie ich portretów. Zabawa z elementami pantomimy: „Zgadnij, co robi mama?” Po wysłuchaniu opowiadania pt. „Tajemnicza mama” – rozmowa na temat zawodu „Aktor” i zawodów wykonywanych przez mamy dzieci. Układanie z liter wyrazów i zdań o swoich rodzicach. Przygotowanie do uroczystości z okazji „Dnia Mamy i Taty”: opracowanie dykcyjne i aktorskie wiersza pt. „Stefek Burczymucha”, nauka układów tanecznych , oraz piosenek. Składanie życzeń i wręczanie prezentów rodzicom podczas uroczystości.