Zamierzenia grupa 4

Zamierzenia

Dary jesieni

     Przypomnimy sobie nazwy warzyw, dlaczego należy je spożywać oraz  posegregujemy je. Wyjaśnimy sobie znaczenie słów: plac targowy, stragan. Oglądając różne owoce, podzielimy je na rosnące w Polsce i egzotyczne. Będziemy je rozpoznawać po wyglądzie, dotyku, smaku i prawidłowo je nazywać (figa, melon, granat, bakłażan, awokado, papaja, ananas, oliwka).

Dowiemy się, jakie przetwory możemy z nich wykonać. Oglądając przekrojone owoce, wyciągniemy z nich pestki, porównamy ich wielkość i kształt. Poznamy nazwy poszczególnych części owocu: skóra, pestka, ogonek, miąższ. Przypomnimy sobie dlaczego należy myć owoce przed jedzeniem.

Poznamy nazwy niektórych grzybów jadalnych i trujących ( muchomor czerwony,  muchomor sromotnikowy, borowik, maślak, kozak czerwony, kurka,…). Nauczymy się ich rozróżniać. Utworzymy rymy do podanych nazw grzybów. Ułożymy napisy pod odpowiednimi ilustracjami grzybów.

Miasto w którym mieszkam – Kraków

     Podczas spaceru zwrócimy uwagę na wyjątkowość krakowskich uliczek. Oglądać będziemy albumy o Krakowie, nazywać charakterystyczne miejsca i budowle. Stworzymy własny „Album o Krakowie” z wykorzystaniem przyniesionych pocztówek, dobierzemy podpisy do ilustracji (Sukiennice, Kościół Mariacki, Wawel, Brama Floriańska, Barbakan, Smok Wawelski, Lajkonik). Nauczymy się piosenki pt. „Któż wypowie twoje piękno” Sprawdzimy zdobyte wiadomości na temat Krakowa w grze ścigance „Spacer po Krakowie” z podziałem na drużyny.

Wielcy Krakowianie

Jan Paweł II

    Podczas oglądania ilustracji przedstawiających Karola Wojtyłę w różnych etapach jego życia, przypomnimy sobie najważniejsze fakty z jego życia. Nauczymy się góralskiej piosenki „Owieczki”, oraz przypomnimy sobie ulubioną pieśń Papieża – „Barkę”. Odszukamy spośród innych Herb Papieski. Plasteliną namalujemy „Kwiaty dla Papieża”.

Jan Matejko

     Po wysłuchaniu wierszyka „W pracowni Mistrza Jana”, zapoznamy się z faktami z życia artysty, obejrzymy reprodukcje jego obrazów. Po wysłuchaniu „Bajki o żółtej kredce” A. Galicy, eksperymentować będziemy z kolorami farb. Wyróżnimy barwy podstawowe i stworzymy z nich barwy pochodne. Do fragmentu obrazu J. Matejki domalujemy resztę według własnego pomysłu i efekty porównamy do oryginału.

Królowa Jadwiga

     Po wysłuchaniu „Legendy o Stopce Królowej Jadwigi” zapoznamy się z życiorysem Św. Jadwigi.. Podczas oglądania ilustracji Zamku na Wzgórzu Wawelskim, dowiemy się jak wyglądało życie na dworze królewskim. Zorganizujemy na sali Turniej Rycerski, w którym sprawdzimy swoje umiejętności z różnych dziedzin.