Zamierzenia grupa 4

Zamierzenia

Co to jest ekologia?

Dowiemy się , ze Ziemia jest naszym domem i powinniśmy o nią dbać. Wspólnie szukamy sposobów jak dbać o środowisko. Dowiemy się jakie są źródła energii oraz że źródła ekologiczne- takie jak wiatr, woda, energia słoneczna  są zdrowsze dla Ziemi i dla nas. Uczymy się segregowania odpadów. Robimy zabawki z makulatury, plastikowych butelek i zakrętek. Odpowiadamy na pytania: „Dlaczego człowiek powinien żyć w zgodzie z przyrodą?” – burza mózgów. „Moje środowisko” zabawa z hasłami :Nie śmieć! Szanuj przyrodę! , oszczędzaj wodę! Segreguj śmieci! Oszczędzaj energię elektryczną! „Co znaczy niebieski kolor na mapie?” i „Skąd się bierze woda w kranie?” kształtowanie postawy ekologicznej; poszanowanie wody. „Czy gazety służą tylko do czytania?” „Moja planeta jest jak…” – zabawa słownikowa  dokańczanie zdań; ćwiczenia w czytaniu, poszerzenie słownika czynnego dzieci. Zabawa teatralna „Kochajmy przyrodę” – odgrywanie scenek rodzajowych o tematyce ekologicznej, zwrócenie uwagi na postępowanie zgodne z przyrodą.

 

Święta Wielkanocne

Rozmawiamy na temat polskich tradycji wielkanocnych .Poznajemy symbolikę produktów w wielkanocnym koszyku. Poznajemy różne sposoby ozdabiania wielkanocnych jaj. Przeliczamy w zakresie 7 i rozwiązujemy proste zadania z treścią. Rozwijamy percepcję słuchową w zabawach „Dobieramy wyrazy w pary”, ”Szukamy pisanek”, „Złodziej jajek”. Słuchamy opowiadania „Bajeczka wielkanocna” A. Galicy i „Szukamy zająca” O. Masiuk. Śpiewamy piosenkę pt. ”Bajkowe pisanki”. Robimy „Świąteczne kartki”. Rozwiązujemy wielkanocny rebus i quiz.

 

Pracowita wiosna

Poznajemy wiersz.. J. Brzechwy „Wiosenne porządki” Rozmawiamy na temat wiosennych porządków domowych oraz tych wykonywanych w ogrodzie. Rozpoznajemy i nazywamy narzędzia ogrodnicze. ”Co robią dzieci w ogródku?’- ćwiczymy czytanie. Gramy w grę ścigankę ”Kto pierwszy do domu? ”Rozpoznajemy kierunki na kartce w zabawie „Wiosenny obrazek”. Słuchamy tekstu „Gniazdo nad głową” z „Przygód kilka wróbla Ćwirka”. Rozwiązujemy zagadki na temat wiosennych ptaków, rozpoznajemy ptaki po wyglądzie.