Zamierzenia grupa 4

Zamierzenia

Ja i środowisko Słuchamy wiersza B. Formy „Części ciała”, w zabawach ruchowych i rysunkowych wskazujemy je i nazywamy. Rozwiązujemy  zagadki o zmysłach. Odpowiadamy sobie na pytanie ; Do czego są nam potrzebne zmysły? Bawimy się w zabawy rozwijające nasz zmysł wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku . W zabawach dydaktycznych dowiadujemy się jak należy dbać o nasze zmysły?, co można zobaczyć, dotknąć, powąchać, usłyszeć, spróbować. Robimy gimnastykę oczu w zabawach „Lata motyl”, „Leniwa ósemka’ .Słuchamy  wiersza pt.” Katar” J. Brzechwy i zastanawiamy się co to znaczy, że jestem zdrowy? co powinniśmy robić i w jakich warunkach powinniśmy żyć, aby zachować zdrowie? Przypomnienie numerów alarmowych, dopasowywanie numerów telefonów do instytucji niosących pomoc ludziom. Zabawy dotyczące orientacji na kartce typu: rysuj od prawego górnego brzegu, rysunek pod dyktando , „W którą stronę”

 

Dary jesieni Zapoznanie dzieci z charakterystycznymi zmianami w przyrodzie w zależności od pory roku w toku bezpośredniej i pośredniej obserwacji: rozpoznajemy owoce na podstawie smaku i dotyku( posługujemy się określeniami dotyczącymi owoców np. słodkie ,kwaśne ,okrągłe w zabawach dydaktycznych . „Warzywne zdania” – zabawa słownikowa; układanie zdań i liczenie wyrazów w zdaniu; odzwierciedlanie liczby za pomocą liczmanów. „Warzywa” – praca z wierszem J. Tuwima; odpowiadanie na pytania dotyczące treści wiersza. „Sałatka warzywna” – odczytywanie instrukcji obrazkowej. „Co powiem o…” – zabawa dydaktyczna; układanie zdań o warzywach. „Jak smakuje” – zabawa badawcza; poznawanie nowych smaków; wypowiedzi na temat doznań smakowych.

 

W zdrowym ciele zdrowy duch. Rozmawiamy na temat zdrowego trybu życia- spędzania wolnego czasu i doboru zdrowych produktów żywnościowych. Dowiadujemy się co to jest „piramida zdrowia” i sami próbujemy ją przygotować , używając   narysowanych produktów żywieniowych. W ogrodzie bawimy się w „Berka”, ”Wyścigi”, gramy w piłkę i badmintona .Tańczymy przy piosence „Jarzynowy wóz”. Sprawdzamy w zabawach naszą wiedzę na temat właściwego doboru odzieży  na jesienne słoty. Rozwiązujemy związane z tym zagadki słowne. Robimy „Jesienny szalik dla Supełka”. W zabawie grafomotorycznej  rysujemy w tunelu czapki, swetry oraz dokańczamy wzorki. Uczymy się na pamięć wiersza „Stroje na różne okazje” B. Formy. W zabawie plastycznej rysujemy ulubiony sposób spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. W zabawie słownikowej „Kto to?” – tworzymy nazwy osób uprawiających określona dyscyplinę sportową.  Bawimy się w liczenie w zabawie „Kupujemy piłki”. Słuchamy tekstu „Bieg z przeszkodami „ Cz. Janczarskiego.

 

Jesienią w parku. Poznajemy jesienny park, zastanawiamy się , po czym go poznać. Nazywamy jesienne kolory oraz rośliny i zwierzęta, które można spotkać jesienią w parku. Odpowiadamy na pytanie – „Dlaczego w miastach są parki?” Uczymy sie rozpoznawać  drzewa, ich liście oraz owoce i nasiona. Malujemy farbami „Kolorową jesień w parku „. Układamy rytmy z liści, kasztanów i żołędzi w zabawie „Chodniczek pani Jesieni”. W zabawie słuchowej „Jesienne dźwięki” rozpoznajemy ;kapuśniaczek, ulewę, wodę lecącą ciurkiem z kranu itp. Bawimy się w zabawy ruchowe „Kałużowcy’, „Kolor parzy”, „Przejście po liściach ”. Robimy „Parkowe porządki” w zabawie dydaktycznej z kasztanami i żołędziami. Konstruujemy jesienne drzewa z  papierowej rolki. Improwizujemy „Taniec liści” przy muzyce. Słuchamy wiersza „Jesienią w parku” B. Formy. Bawimy się z piosenką „W kasztanowym  mieście”.