Zamierzenia grupa 4

Zamierzenia

Józef Mehoffer

    Będziemy słuchać wiersza pt. „Kolory” B. Formy. Bawiąc się farbami poszukamy kolorów pochodnych. Poznamy postać Józefa Mehoffera, – kim był, gdzie mieszkał, kogo był uczniem. Oglądniemy ilustracje przedstawiające jego obrazy- „Dziwny ogród”, „Portret żony z pegazem”, „Śpiewaczka”, ”Święta rodzina”, „Kwiaty”. Pobawimy się w zabawy muzyczno – ruchowe „Malarskie pozy”, „Żywe obrazy”.  O warsztacie malarskim dowiemy się w zabawach dydaktycznych „Jak powstaje obraz?”, „Narzędzia artysty”. Będziemy prawidłowo wymawiać nazwy przedmiotów oraz ich przeznaczenie. Pobawimy się z chustą animacyjną: „Dotknij kolor”, „Kolorowe porządki”, „Ten, kto ma kolor…”. Poszukamy różnic pomiędzy malarzem pokojowym a malarzem artystą.

Co słychać na łące, w ulu i nad wodą.

    Oglądając książeczki i ilustracje przedstawiające łąkę będziemy rozpoznawać i prawidłowo nazywać owady, zwierzęta i niektóre kwiaty. Przypomnimy sobie, czego nie wolno robić na łące i dlaczego. Rozwiążemy zagadki słowne, rysunkowe i słuchowe pt. „Mieszkańcy łąki”. Przeczytamy globalnie wyrazy: żaba, motyl, biedronka, ślimak. Wybierzemy się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego, gdzie będziemy podziwiać piękno w rozbudzonej do życia przyrodzie. Poznamy kolejne etapy w cyklu rozwojowym motyla i niektóre gatunki motyli. Dowiemy się jak żyją pszczoły, jak powstaje miód, oraz poznamy różnicę między miodem pszczelim a miodem sztucznym.

Udzielamy pomocy

    Podczas rozmowy przy tablicy tematycznej, wyszukamy ilustracje przedstawiające sytuacje zagrażające bezpieczeństwu dzieci podczas zabawy. Po wysłuchaniu opowiadania nauczycielki „O Zuzi i babci”, zwrócimy uwagę na 3 podstawowe czynności wykonywane podczas udzielania pomocy. Utrwalimy sobie numery alarmowe 112 i 999. Weźmiemy udział w scenkach dramowych, utrwalających 3 etapy postępowania w niebezpiecznych sytuacjach. Utrwalimy własne adresy zamieszkania poprzez wyszukiwanie ich wśród innych. Nauczymy się piosenki „Ratowniczy rap”. Malując farbami na bandażu naklejonym na kartkę, wykonamy pracę plastyczną pt. „Na ratunek”.

Dzień Mamy i Taty

    Po wysłuchaniu wierszyków o tematyce rodzinnej znanych polskich pisarzy, rozmawiać będziemy na temat własnych rodzin. Nauczymy się piosenek „Familijny Blues”, oraz „Tata jest potrzebny”. Po wysłuchaniu wiersza J. Gałkowskiego pt. „Albumy rodzinne” oraz przyniesionych z domu albumów, rozmawiać będziemy o swoich najbliższych, a następnie stworzymy herby własnych rodzin. Weźmiemy udział w uroczystościach z okazji Dnia Mamy i Taty, na którym zaprezentujemy w formie zdalnej wcześniej przygotowany program artystyczny i wręczymy własnoręcznie wykonane prezenty.