Ogłoszenia

KONKURS „POZNAJ KRAKÓW” – pytanie 1

 grupa I

 

Pytanie 1

Autorem odlanej z brązu rzeźby Smoka Wawelskiego jest krakowski artysta Bronisław Chromy. Sześciometrowa rzeźba została osadzona na dużym głazie. Większość turystów i krakowian patrząc na smoka widzi tylko jedna głowę, ale jest ich więcej.

Proszę wybrać się na wycieczkę pod smoczą jamę i policzyć smocze głowy.

 

Przypominamy, że zgodnie z regulaminem konkursu, wycieczkę należy udokumentować zdjęciem.

ODPOWIEDZI NALEŻY ZGŁASZAĆ DO DNIA 31 października 2018 r.

 

 grupa II, III, IV

Pytanie 1

Gargulec,  nazywany także rzygaczem, rzadziej plwaczem  lub pluwaczem, to dekoracyjne zakończenie rynny dachowej. Z odsuniętego od ściany rzygacza, podczas deszczu woda tryskała strumieniem na zewnątrz. Wylotowi nadawano kształt twarzy lub pyska, więc deszczówka wypływała z „ust”. Stąd pochodzi nazwa tego elementu architektonicznego ( gargulio- gardło). W Polsce szczególnie dekoracyjne rzygacze zdobiły głównie budowle renesansowe, np. zamek na Wawelu.

Proszę wybrać się na Zamek Wawelski,  odszukać i policzyć ile gargulców zwanych rzygaczami uda się dostrzec, a patrzeć trzeba wysoko.

Przypominamy, że zgodnie z regulaminem konkursu, wycieczkę należy udokumentować zdjęciem.

ODPOWIEDZI NALEŻY ZGŁASZAĆ DO DNIA 31 października 2018 r.

ZASADY REKRUTACJI DO SAMORZĄDOWYCH PRZEDSZKOLI I ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH NA ROK SZKOLNY 2018/2019

ZASADY REKRUTACJI DO SAMORZĄDOWYCH PRZEDSZKOLI I ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH NA ROK SZKOLNY 2018/2019 

znajdą państwo pod linkiem:

krakow.formico.pl/formico-parents/main.action

ZMIANA NUMERU RACHUNKU BANKOWEGO

Informujemy, że od 01.01.2016 r. ulega zmianie numer rachunku, na który Rodzice wnoszą opłaty za pobyt swojego dziecka w Przedszkolu nr 90.

Nowy numer rachunku:

Bank PKO BP

38102028920000520205903481