Zamierzenia

WITAJ NOWY ROKU

Posłuchamy opowiadania L.Krzemienieckiej ,,O Sylwestrze młynarzu i nowym roku”. Uczestniczyć będziemy w zabawie ruchowej ,,Pory roku”. -Posłuchamy utworu Vivaldiego ,,Cztery pory roku”. Zastanowimy się jaką słyszymy porę roku i wykonamy do nich tańce. Doskonalić będziemy percepcję słuchową w zabawie rytmicznej ,,W rytm pór roku”-wyklaskujemy, wytupujemy. Oglądniemy prezentację multimedialną ,,Bajka o 12 miesiącach”. Posłuchamy odgłosów bicia zegarów. Rozwiążemy zagadkę słuchową ,, Co słyszysz?” Porozmawiamy na temat zegarów. Naśladować będziemy dźwięki, jakie one wydają.Uczestniczyć będziemy w zabawie logopedyczno-ruchowej ,,Zegary”. Doskonalić będziemy percepcję słuchową w zabawie ,,Gdzie tyka zegar?”.

POMAGAMY ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

„Ptaki” – oglądniemy  teatrzyk cieni . „Jak powstaje cień?” – zabawy badawcze. ,,Myszka i serek” – nauczymy się masażyku wg Marty Bogdanowicz. Poznamy opowiadanie Barbary Lewandowskiej. Pocopotek ma robotę. Odpowiemy na pytania: Kim był Pocopotek?; Komu postanowił pomóc?; Gdzie rozsypał okruszki bułki?; Co się z nimi stało?; Dlaczego Pocopotek postanowił zbudować karmnik?; Czy wróble były zadowolone z karmnika?; Dlaczego dokarmiamy ptaki zimą?; Dlaczego karmnik nazywamy „stołówką” dla ptaków? Rozwijać będziemy sprawność ruchową w zabawie ,,Głodne ptaszki”W zabawie tropiącej ,,Pomagamy zwierzętom” dokarmimy właściwe zwierzątko kierując się po śladzie w odpowiednie miejsce na kartce papieru. Posłuchamy piosenki ,,Wróbelki zimą”.Wykonamy pracę techniczną-ptaszek origami.

MŁODSI STARSI

Bawimy się w zabawę „Księga wspomnień” – poznanie słowa album. Poznanie opowiadania Sylwia Sowa i Centrum Lotów Kosmicznych Maciejka Mazan. Uczestniczymy w zabawie ruchowej „Dziadek i babcia”. „Mężczyzna czy kobieta?” – budowanie wypowiedzi. Ćwiczymy zwinność i sprawność „Berek”. „Z dziadkiem na Księżyc” – rozmowa o zabawach z dziadkiem na podstawie wiersza. Z dziadkiem na księżyc Barbara Lewandowska. Zabawa w nazywanie czynności „Co robi dziadek?” Zabawa ze skonem  „Dziadek zbiera kwiaty dla babci”. Uczestniczymy w zabawie „Co babcie noszą w torebce?” – burza mózgów, dopasowywanie kształtów.„Czy dużo wiem o mojej babci?” – quiz, odpowiadanie na pytania. Bawimy się w zabawę ruchową „Kotek mojej babci”. Zabawa słuchowa „Jedziemy do dziadków”. Bierzemy udział w zabawie ruchowej „Tańca nigdy dość”.  Poznanie piosenki„Kocham Babcię, kocham Dziadka”. muz. Barbara Kolago, sł. Anna Bernat. Uczestniczymy w zabawie ruchowej „Kłaniamy się nisko”. Rozwiązywanie zagadek słownych. Słuchanie wiersza M. Ćwiek ,,Dla babci i dziadka”.


KARNAWAŁ

Uczestniczymy w zabawie „ Ze Skrzatem Polankiem”. Poznanie wiersza „W karnawale”Bierzemy udział w zabawie ruchowej „Kto pierwszy ten lepszy” Słuchamy  opowiadania D. Geller „Balonik”. Rozmawiamy na temat Karnawału. Zabawa w „Balonika” Bierzemy udział w zabawie „ Taniec motyli”. Zabawa w kole „Magiczny napój”. Bawimy się w zabawę ruchową „Kot w butach czarodziej”