Zamierzenia

Poznajemy wiersze Ludwika Jerzego Kerna

Poznamy niektóre wiersze tego pisarza, min.”Dwa jeże”, „Znam pewnego kawalera”, „Cień”, „Piłka”, „Wąż” oraz „Na kanapie”, którego nauczymy się na pamięć. Przypomnimy sobie jak wygląda jeż, czym się żywi. Będziemy uczestniczyć w zabawie logopedycznej „Jeżyk”. Poznamy dni tygodnia. Przeliczymy je liczebnikami porządkowymi. Przyporządkujemy kolejnym dniom odpowiednią liczbę kropek. Dowiemy się co to jest cień, jak powstaje oraz które przedmioty rzucają cień. Przypomnimy sobie co może zrobić przyjaciel zwierząt, a czego nie może.W zabawie dydaktycznej „ Kosteczki do miseczki” posegregujemy kości, przeliczymy je i porównamy których jest więcej, a których mniej. Nauczymy się przyjmować prawidłowej pozycji, gdyby nagle zaatakował nas pies. Weźmiemy udział w warsztatach muzealnych: „Gdzie mieszka krakowiak i krakowianka?” oraz „Laboratorium zabawy” w Muzeum Etnograficznym. Nauczymy się śpiewać piosenek: „Puszek Okruszek” i „Mój pies i ja”.

 

Co słychać na łące?

Oglądając książeczki i ilustracje przedstawiające łąkę będziemy rozpoznawać i prawidłowo nazywać owady, zwierzęta i niektóre kwiaty. Przypomnimy sobie czego nie wolno robić na łące i dlaczego. Rozwiążemy zagadki słowne, rysunkowe i słuchowe pt. „Mieszkańcy łąki”. Dowiemy się czym się żywią, w jaki sposób się poruszają i dlaczego są pożyteczne. Wybierzemy się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego, gdzie będziemy podziwiać piękno w rozbudzonej do życia przyrodzie. Namalujemy farbami „Majową łąkę”. Poznamy kolejne etapy w cyklu rozwojowym motyla i niektóre gatunki motyli. Weźmiemy udział w lekcji muzealnej „Cztery pory roku. Wiosna” w Muzeum Etnograficznym oraz „Kolory” w Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Kocham moja mamę i tatę

Wiersze: „Bukiecik dla mamy” oraz „Święto Taty”-  inspiracją do rozmowy  na temat rodziny.  Porozmawiamy o tym, „Jaka jest moja mama/tata?”, Czym się zajmuje? Jakie ma zainteresowania. Będziemy tworzyć zdrobnienia od słów/; mama, tata. Poznamy rolę matki w życiu każdego człowieka. Przygotujemy przedstawienie z okazji Dnia Mamy i Taty- nauczymy się wierszy, piosenek i tańca. Ułożymy życzenia dla mamy/taty- podkreślając, co w życiu jest najważniejsze. Przygotujemy dla rodziców upominki, które im wręczymy składając życzenia. Będziemy się bawić z lusterkami – puszczanie zajączków oraz „Minki”(przedstawianie uczuć).  Ułożymy obrazki z kółek przedstawiające bukiety kwiatów. Nauczymy się śpiewać piosenkę „Afrykańska piosenka”. Wysłuchamy opowiadania H. Bechlerowej „Zajączek z rozbitego lusterka”. Porozmawiamy na temat złego postępowania głównego bohatera oraz w jaki sposób możemy pomóc mamie. W zabawie słuchowej  „U mamy w kuchni” będziemy rozpoznawać i nazywać dźwięki towarzyszące określonym czynnościom…..)