Zamierzenia

Polska – mój dom

Poszerzymy wiedzę o domach w różnych zakątkach Polski i świata, przypomnimy sobie znajomość adresu i zasad jego podawania osobom obcym, doskonalimy analizę słuchową i wzrokowa, czytamy globalnie wyraz dom. Rozpoznajemy ważne miejsca, interesujemy się swoją miejscowością. Słuchamy utworów literackich („Ernesta i szlachetna propozycja”, „ Dom” Emilia Waśniowska,” Jestem Polakiem” I. Jabłońskiej- Gabrysiak”)Doskonalimy pamięć i spostrzegawczość, kształtujemy umiejętność liczenia, w tym doliczania i odliczania(„Murujemy dom”, „Domy z kubeczków”, ”Tworzymy obrazki”, „Podskocz tyle razy…”)

Kto ty jesteś?

Rozwijamy zainteresowania historią państwa polskiego poprzez utwory literackie- wiersz Wł. Bełza „Katechizm polskiego dziecka”, „Mieszko I. Narodziny” P.Wakuła, ”Jaki znak twój ?” M. Rusinek. Przygotujemy uroczystość z okazji 11 Listopada- piosenka „Na wysokiej górze”, taniec z listkami do muzyki F. Chopina, wiersz „ W jakim kraju?” M. Rusinka, robienie kotylionów.

Moje domowe zwierzątko.

Porozmawiamy na temat zwierząt hodowanych w domach: pies, kot, rybki, żółw, myszka, chomik, papuga. Określimy warunki, w jakich żyją. Dowiemy się, w jaki sposób należy się nimi opiekować. Jaką pracę wykonują psy, co robią by pomóc człowiekowi? – o tym dowiemy się z wiersza R.M. Grońskiego pt. ”Bardzo zajęte psy”. Porozmawiamy na temat kontaktów dzieci z psami oraz co robić by uniknąć ataku i jak należy się zachować się w razie spotkania z rozdrażnionym psem. Przypomnimy sobie o tym jak należy postępować z nieznajomym psem. Poznamy znaczenie słów: ptaki, ssaki, ryby. Weźmiemy udział w akcji „Pomóżmy pieskom i kotkom z Azylu.”