Zamierzenia

Polska moja Ojczyzna

Posłuchamy legendy M.Orłonia, J.Tyszkiewicza ,,O Lechu i białym     orle” ilustrowaną obrazkami. Weźniemy udział w zabawie muzyczno-ruchowej ,,Orzeł i orlęta”.- Oglądać będziemy na tablicy mapę Polski z zaznaczoną Wisłą, Gnieznem Warszawą, Krakowem. Wyjaśnimy sobie gdzie są granice państwa polskiego. Ułożymy z liter napis Polska-. zabawa czytelnicza. Poznamy wiersz ,,Barwy Ojczyste” a w nim flagę państwową. Omówimy jej wygląd oraz znaczenie. Przypomnimy sobie Hymn Polski oraz w jaki sposób należy zachować się podczas słuchania go. Oglądać będziemy godło Polski. Nazwiemy części ciała orła, kolor piór. Porównamy wygląd orła do wyglądu innego znanego ptaka. Weźniemy udział w uroczystościach z okazji Święta Niepodległości.

 

Listopadowe wieczory z rodziną

Poznamy opowiadanie A.Galicy ,,Czym jest nuda?”. Rozmawiać będziemy na temat sposobów radzenia sobie z nudą. Nauczymy się na pamięć wiersza Katarzyny Wojciechowskiej ,,Mogę wszystko”. Zilustrujemy ruchem treść wiersza. -Porównamy długość węży z wykorzystaniem gazet w zabawie ,,Gazetowy wąż”-ćwiczenie grafomotoryczne. Będziemy tworzyć obrazy i figury z masy papierowej. Zapoznamy się ze sposobem działania projektora. Wyjaśnimy pojęcia: taśma filmowa, rolka, montaż, reżyser. Oglądać będziemy zdjęcia, albumy związane z kinem, starymi zdjęciami. W zabawie ,,Jestem aktorem” wyjaśnimy pojęcia dykcja z wykorzystaniem lusterek, gimnastykować będziemy buzię i język. Wysłuchamy wiersz J.Tuwima ,,OPanu Tralalińskim”. -Przeglądać będziemy różnego rodzaju książki, podamy ich nazwy w zabawie ,,Bajki, atlasy, słowniki”. Przygotujemy kącik czytelniczy. Wyjaśnimy pojęcia wydawnictwo, drukarnia. Dowiemy się o procesie powstawania książki. Przeliczymy, porównamy i posegregujemy książki.Poznamy utwór pod tyt ,,Piosenka o książeczce” Lucyny Krzemienieckiej. Porozmawiamy na temat jego treści.Uczestniczy będziemy w zabawie naśladowczej przy muzyce ,,Zrób jak ja”.

Jak dbać o swoje zdrowie?

Po wysłuchaniu opowiadania M. Kownackiej „O grubej Balbinie, o katarze i pierzynie”, będziemy rozmawiać o przyczynach przeziębień oraz sposobach zapobiegania im. Po wysłuchaniu wierszyka Cz. Janczarskiego „Chory kotek” posegregujemy ilustracje przedstawiające pożywienie, na posiłki zdrowe i niezdrowe. Wykorzystując ilustracje produktów spożywczych ułożymy własny jadłospis. Sprawdzimy właściwości mydła, określimy jego cechy. Zrobimy bańki mydlane. Po wysłuchaniu wierszyka J. Tuwima „Raz – Dwa – Trzy”, ruchem przedstawimy nasze ulubione dyscypliny sportowe i zabawy. Podczas spacerów w okolicach przedszkola, zwrócimy uwagę na konieczność przebywania na świeżym powietrzu.

 

Nasi ulubieńcy

Po wysłuchaniu wiersza D. Wawiłow „Marzenie”, rozmawiać będziemy o zwierzątkach, które mamy, lub chcielibyśmy mieć w domu. Po wysłuchaniu wierszyka L. Krzemienieckiej „Kłopoty Burka z podwórka” nawiążemy do akcji „Azyl”, mającej na celu zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt z krakowskiego schroniska. Będziemy rozpoznawać odgłosy zwierząt z kasety magnetofonowej, a następnie naśladować ruchem ich zachowania. Nauczymy się piosenki „Kundel bury”, oraz wyliczanki „Dziwny pies”. Z wykorzystaniem włóczek, futer, oraz innych materiałów stworzymy collage pt.„Nasze zwierzaki”.