Zamierzenia

Akademia dobrych manier

Słuchając „ Ballady o uprzejmym rycerzu „−  W. Badalskiej przypomnimy sobie o przestrzeganiu zasad uprzejmego zwracania się do siebie nawzajem: stosowanie zwrotu „proszę”, stwarzanie okazji do odczuwania radości ze sprawiania przyjemności innym. Pobawimy się w zabawę „Czarodziejskie słowa” z wykorzystaniem obrazków oraz w zabawę „Dobre maniery” przy muzyce. W zabawach dramowych –odczytamy czarodziejskie słowa: „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”

 

Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

Co to są witaminy ? W jakich produktach możemy je spotkać? Szukamy odpowiedzi na te i inne pytania słuchając wierszy –„Witaminy” K.Gruszczynskiego, „Witaminowe abecadło” J.Karaszewskiego, piosenek „Witaminki”, „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”. Rozwiązujemy zagadki słowne, obrazkowe. Przypominamy sobie co to jest piramida zdrowego żywienia. Próbujemy wyobrazić sobie jak może wyglądać witamina i rysujemy ja na kartonie. Degustujemy produkty , w których ukryte są witaminy. Sami robimy sobie owocowe i warzywne soki. Wspólnie z innymi przedszkolakami uczestniczymy w zabawach na temat witamin.

 

W dawnych czasach –W prehistorycznym lesie, spotkanie z dinozaurami, u jaskiniowców

Przyniesienie przez dzieci zebranych kolekcji kamieni ,skarbów dawnych czasów. Opowieści przez dzieci skąd pochodzą, jaka jest ich historia. Prezentacje  ich. Zabawy typu: „Wędrówka do jaskini” „Postrach smoka Obiboka” „Smok szuka drogi” „W jaskiniowym przedszkolu” „Rysunki na skale” „Znalezisko ”itp. Dowiemy się że węgiel i sól to pozostałości po dawnych czasach. Odkryjemy tajemnice zawodu archeologa. Poznamy nowe opowiadania „Kraina za drzwiami” odróżnianie świata fikcji od świata rzeczywistego; „Posolić ci zupę?” O. Masiuk, „Postrach smoka Obiboka”. Będziemy wypowiadać się na temat opowiadań pełnymi zdaniami z zachowaniem kultury rozmowy. Uczyć się kreślić po śladzie i w ograniczonym polu wzorów literopodobnych i ornamentów. Systematyczne dokarmiać ptaki w karmnikach.

Uczestniczyć w  Muzeum Etnograficznym na warsztaty Pt „Zima”.